![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
En annan sak är el-lok som endast startar med pantograf-knappen. Det gör att man aldrig kan koppla ett el-lok till ett annat (avställt) utan att alla kopplade lok startar (pantograferna fälls upp på hela tåget). Att bogsera ett avställt el-lok går dock bra med diesel-lok (V3).
Hur går det med vissa dieselok (T23 m.fl.) som har dummy-pantograf ? Detta är ett mycket efterlängtat alternativ som Vovven47 startat !!!
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2010
Ort: Yxlan, Norrtälje
Inlägg: 1 338
|
![]()
Bengan:
Jag har ju lagt in "Alt-x" kommandot vilket medför att motorn stängs/startas beroende på i vilket läge den befinner sig i. Kommer inget fönster härom, utan du hör antingen motorn stängas av eller startas upp. Om det var detta du var ute efter........ Vad gäller AI- kommando så finns det inget mig veterligen. Dock har jag skapat ett sådant kommando till några av mina fordon. Observera att även script filen till fordonet i fråga måste ändras. Siktar dock på en generell lösning! Se figur, där jag även lagt in AI kommandot "Byt hytt sida". ![]() lan: Generellt så kan man säga att ånglok och diesel fordon kan bogseras. El-fordon innebär problem, eftersom ett nedkopplat el-lok som kopplas till ett annat aktivt el-fordon leder till att pantografen går upp på det nedkopplade loket. Inget att göra åt, tror jag? Dock kan ett ånglok eller diesel lok bogsera ett avstängt el-lok. Vad gäller T41 och pantograf så uppstår inga problem. Håller på att uppdatera T41 loken. Så sammalunda borde gälla T23-an..... |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2010
Ort: Yxlan, Norrtälje
Inlägg: 1 338
|
![]()
Typiskt att man kom på att kolla Internet avseende röken som inte
försvinner när man bogserar en T43:a efter att ha laddat upp bägge loken. Så, jag kollade IM filerna för bägge loken och i vardera mesh fanns en "a.exhaust0" pekare som anger var röken skall spottas ut. Därför kommer jag att ge ut version2 imorgon av bägge loken med ovan fixat...... |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
Hade inte T44 en texturegroup? Valet finns inte i Propertyrutan !
Ekan har gjort förbättrade varianter av Marcus T43 & T44 (dock ej texgroup utan individuella lok):
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() Senast redigerad av lan den 2018-09-19 klockan 15:48. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]() Citat:
Har kollat. Finns ingen texturegrupp till T44:an. Har även kollat i mitt gamla TS2010 och även där, så finns det ingen texturegrupp. Däremot en massa olika T44 ![]() Har inget minne utav, hur dessa texturer var uppbyggda. Om det går att lägga dom i samma texturegrupp eller om det var något som sprack. Som att t.ex. räcken är mappade på ett ställe på texturen, så att det blir fel på någon annan texture. Ekan har nog koll på, hur det ligger till.
__________________
Bengan |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Öppnat upp och kollat på texturerna.
Finns 3 olika sorters texturer till T44:an. Den texture-varianten som är med i Vovvens T44:a (Marcus texture-variant). Sen följde en texturegrupp med från Vovven, med en texture. Det är inte samma texture, som på Vovvens T44:a. Det är Fredriks gamla texture, som ser helt annorlunda ut. Sen finns det en tredje variant. Där texturerna är anpassade för lod. En stor texture, sen en liten mindre texture och sedan en ännu mindre texture. EDIT: Kollat mer på texturerna för T44:an. Det går inte att göra en texturegrupp för alla varianterna (blå, orange, grön och TGOJ m.m.) Man är tvungen att göra en texturegrupp för blå, en för orange o.s.v. Då loket behöver flera olika texturer t.ex. lyktorna har en egen texture och jag misstänker. Att ingen vill ha en blå T44:a, med oranga lyktor.
__________________
Bengan Senast redigerad av Bengan den 2018-09-19 klockan 18:37. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]()
Mina (Marcus) T44 lok har inga texture grupper, p.g.a. det Bengan beskriver (blir fel/olika färg på lyktor, ledstänger, etc. på vissa lok).
Den texture groupe som vovven skickat med behövs inte, den är dessutom till STW's gamla modell av T44an.
__________________
Ekan |
![]() |
![]() |