Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > DTG - Train Simulator - Allmänt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2014-05-19, 22:09   #12
Rogge
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sweden
Inlägg: 1 427
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av ADDE Visa inlägg
Det där problemet känner jag till... efter Stratford International mot Ebbsfleet så står det en stillastående tåg längre fram som gör att du blir tvungen att stanna. Verkar vara ett misstag från DTGs sida.

Förresten, Har du kört med AFB på tyska tåg i Hamburg-Hannover eller Münich-Augsburg? Det är som automatdrift. Tåget kör alltid i max STH och gasar/bromsar själv när LZB är påslagen. Du kan läsa i manualerna hur man gör. Alla ICE-tåg och flertalet moderna tyska lok har AFB (Automatisk Gas- och Bromskörning)
Precis, mot Ebbsfleet är det helt konstigt. Jag körde precis från Ebbsfleet mot St Pancras och då var det inga problem alls.

Tack för tipset ang AFB! Jag var så ivrig att komma igång så jag bara körde på...
__________________

Mvh, Roger
Rogge besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 16:16.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009