Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > 3D-design - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-04-15, 17:32   #32
Mawkish
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Uppsala
Inlägg: 562
Standard

Dags för en uppdatering...förutom en stadig ström av buggfixar på de befintliga ATC-funktionerna har en del nyheter tillkommit sedan sist.
  • Stoppassage knapptryckning under passage av signalen krävs för att inte få nödbroms.
  • ATC Uppstart med bromskontroll och kvittering(tack ocvn för filmlänken)
  • Inmatning av tågdata via tumhjulen(pt inmatning och kurvöverskridande har ingen egentlig funktion än så länge)
  • Funktionalitet(ej fullständig) då STH-tumhjulen står i lägen 80-99(t.ex. 98 visar nuvarande hastighet i H-indikator och huvudledningstryck i F-indikator,80 stänger av alla ljudvarningar utom larm)
  • Larmtest vid inmatning av tågdata och uppstartskvittering
  • System för att ha kontroll på rörelserikting av tåget dvs opräglat, präglad körning framåt eller präglad backning.
  • System för att ha kontroll på vilket driftläge (Vila,uppstart,PT,TDI,Växling,Normal etc.) som är aktuellt
  • Retardationskontroll efter inbromsning, visas i F-indikator(kan jämföras tex med vad som satts med tumhjulen) efter inbromsning(om inbromsningen uppfyller vissa krav i tid och hastighet) om knappen ATC-broms hålls inne.
  • Växlingsläge där signaler ignoreras i minst 900m, efter 850m fås varning och ny knapptryckning krävs för ytterligare 900m annars går systemet över i passivt växlingsläge då signaler börjar gälla igen

Som vanligt finns en videosnutt att kika på från den "finntrimmade" Zss-lokomotorn
http://www.youtube.com/watch_popup?v...0er4&vq=hd1080

Stort tack till Ocvn och rapid94 för videomaterialet, man blir hopplöst bortfintad genom att bara läsa text

Arbetet fortskrider....
__________________
Försöker bygga Älvsjö godsbangård men svär mest över UVW mappning.
Mawkish besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:51.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009