Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Scenarios och scripts

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-11-06, 01:16   #11
svenolov
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
Standard Beta version.

Nu är betaversionen klar för uppladdning. I denna version har det ingen betydelse om man backar över ”markern” eller inte. Markern känner alltid av det lok som har strömavtagaren/strömavtagarna uppfällda.

Definitionen av ett ellok görs i configfilen för loket. Namnet på loket har alltså inte någon betydelse längre. I strängtabellen (string-table) lägger man till en rad:

pantograph "n" där n är en siffra. 0, 1, 2 eller 3.

Denna siffra talar inte bara om att loket/tåget är eldrivet, utan också vilka ”pantograph states” som ska användas. MSL TrainMonitor sköter om denna uppgift. När man använder strömavtagarknappen kommer således inte alla steg (0-3) alltid att användas, vilket ger en bättre funktion än originalfunktionen.

Siffrorna har följande betydelse:
  • 0: Loket (manövervagnen) har ingen strömavtagare.
  • 1: Loket har endast en strömavtagare. States 0 och 1 används bara.
  • 2: Loket har två strömavtagare. States 0, 1 och 2 används. Det innebär att båda strömavtagarna aldrig kan vara uppe samtidigt.
  • 3: Loket har två strömavtagare. Alla 4 states används. Det innebär att båda strömavtagarna kan vara uppe samtidigt.
Några exempel:

Ue orange har ingen tabell för strängar, så i configfilen för Ue lägger man till följande:

Kod:
 
string-table
{
  pantograph     "1"
}
Rc1 (community-ware) har redan en tabell för strängar, så där lägger man till den extra strängen i den befintliga tabellen.

Kod:
 
string-table
{
  texture_name   "Textur"
  radiolok       "Radiolok"
  .
  .
  .
  pantograph     "2"
}
Tips: Klona loket först så att du har originalet kvar. Du får då en egen kopia med din egen kuid. Ändra också namn (taggen username) så att du får ett unikt namn i Surveyor.

I configfilen för MSL PowerMarker finns det 4 strängar som visas i meddelandefönstret vid olika händelser. Dessa strängar kan du ändra på själv, efter behov. Förklaring finns i configfilen.

Den nya versionen innehåller både MSL PowerMarker och MSL TrainMonitor. TrainMonitor är ett gemensamt funktionsbibliotek som startar automatiskt när någon marker används.

Placera ut MSL PowerMarker där spåret blir strömlöst. Du finner den under Trackside objekt i Surveyor. Den ska peka mot den strömlösa sträckan.

Ladda hem här: http://www.e-buzz.se/forum/showthrea...060#post196060
__________________
svenolov

I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse).

Senast redigerad av svenolov den 2009-11-07 klockan 02:05.
svenolov besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:55.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009