![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
Registrera | Members Area | FAQ | Medlemslista | Community-ware/Modell-shop | Sök | Dagens inlägg | Markera forum som lästa |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#18 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
... experimenterar jag med. Ett förstablev så här, men det finns mycket att åtgärda, mesher, texturer och delarnas form.
Men principen är ganska logisk när man fattat den: Alla delar ligger i ett Mesh-bibliotek, med sina loddade småbröder, samt texturerna (2st) - en förr ballast och en för räls. Ur detta bibliotek lånar asseten för varje del sina mesher. Dessa assets är Track (själva underbyggnaden, eller ballasten om man så vill), Rails (som är huvudrälerna), Sleepers, Checkrails (stödräler), Blades (växeltungorna), Chairs - Slidechairs (delar till hjärtstycket) och Stretcher (stången mellan växeltungorna). Nåra bilder:
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |
Ämnesverktyg | |
Visningsalternativ | |
|
|