|
| If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below. |
|
|||||||
![]() |
|
|
Thread Tools | Display Modes |
|
|
#1 |
|
Medlem
Join Date: Feb 2005
Location: Gnesta, , Sweden.
Posts: 587
|
men den rör ju sig ändå.
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Niträknare & STW-member
Join Date: Aug 2001
Location: Segeltorp, , Sweden.
Posts: 1,428
|
Kul! Det är väl en av de största larverna i Sverige och som faktiskt varit med på förstasida av an järnvögsbok. Den färdigbildade fjärillen är lite svårare att se då den är nattflygare.
Trädfjäril Cossus Cossus Tack för bilden
__________________
Kenny |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem
Join Date: Feb 2003
Posts: 662
|
Fy vad larvigt.
![]() Det påminner om mina barndomsår då jag samlade på larver och byggde bon. Jag lånade naturböcker i skolbibblan och läste vad dom behövde äta, en del blev till puppor. Det var en trevlig sysselsättning. ![]() Jag brukar även nu rädda larver som har råkat hamna på villovägar.
__________________
![]() Choo choo fox |
|
|
|
|
|
#4 |
|
Medlem
Join Date: Feb 2005
Location: Gnesta, , Sweden.
Posts: 587
|
Tackar för responsen, jag kommer ihåg nu var jag hade sett den förut och det var på en plattformsbild från Roslagsbanan tror jag.
|
|
|
|