Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2006-07-28, 20:41   #1
Deskgrunt
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
Standard

AH! Bengan är igång, det finns hopp!
Ser fint ut detta!

Citat:
Ursprungligen postat av hauguth
Snyggt Bengan!!

På stationsbilden har du en försänkning i plattformen vid järnvägsövergången så att det inte blir någon höjdskillnad mellan övergången och plattformen...hur gjorde du det? Är det någon spline som är kopplad till plattformen eller har du knepat och knåpat för att få det så?

mvh
Jag kan kanske svara...

Du bara lägger in några extra splinepunkter där varja sluttning skall börja och sluta. Sen använder du "räta ut" verktyget under rälsmenyn (jo, den funkar även på splines) på plattformen på varje sida INNAN sluttningarna så blir de inte påverkade.
Sist använder du verktyget för splinehöjd och drar ner höjden på de två splinepunkterna i mitten av försänkningen.

Typ
__________________
/MVH Patrik
Deskgrunt besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 07:03.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009