Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2003-09-15, 15:13   #1
niofem
Guest
 
Inlägg: n/a
Standard

Citat:
quote:Tidigare skrev Jonte
...Därför tycker jag det är bättre att rösta blankt istället för nej om man inte har tillräckliga kunskaper i frågan då det förstör så dessa människors okunskap förstör för miljoner svenskar.

Det finns givetvis människor utan kunskap i EMU frågan i båda lägren men helt klart fler på Nej-sidan.




Jonte
Jaha, och jag som trodde att det var det som var meningen med folkomröstningar, att hela folket är med och bestämmer?

Nej, självklart har du rätt, visst ska det bara vara välutbildade som ska få rösta... de andra kan ju ta och skita i det hela eftersom de enligt dig inte kan ett smack och därmed inte ska ha ett smack och säga till om!

- Varför inte införa ett krav på minst tre års universitetsutbildning och minst 500 000 kronor i årslön för att få rösta?
För att inte tala om alla som eventuellt skulle kunna rösta nej, de ska inte ha någon rösträtt hur välinformerade de än är!
Lika bra att på en gång bara trycka upp ja-valsedlar, så att folk inte råkar rösta "fel"...


Det skulle säkert bli jättebra, kör på med ditt synsätt och se hur många du kan få med dig... [}]

____________________


/ Lukas Nilson

www.s-klass.cjb.net
 
Stängt ämne


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:39.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009