![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Hej Jonatan!
Nej, jag behöver inte styra kranen digitalt...så den gamla skulle fungera för mig. Har inte växelmotorer, dekodrar eller avkopplare. Bara loket styrs digitalt med ljud, så är jag nöjd. Om jag haft mer pengar och utrymme, så skulle jag vilja ha allt digitalt och även kunna styra en paradsträcka per dator. En mindre bibana med ett par industrier, skulle jag dock vilja sköta själv. Epok skulle va svenskt 60-70-tal. Men dessa drömmar får väl besannas, när man vinner på lotto!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2003
Inlägg: 662
|
![]()
Ok, ja mitt erbjudande att custombygga en enkel motoriserad kran kvarstår i vilket fall.
![]() Ja tänk om man kunde vinna på lotto, då sadlar jag nog om till 1:1. ![]()
__________________
![]() Choo choo fox Senast redigerad av Jonatan den 2019-12-18 klockan 22:13. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]() Citat:
Skulle inte haft nått emot en 600mm bana med ett ånglok och ett par vagnar i trädgården. Haft altanen som perrong!
__________________
Mvh Pirpen Senast redigerad av Pierre den 2019-12-18 klockan 22:32. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2003
Inlägg: 662
|
![]()
Haha, ja. En fullstor version av min H0e-bana vore inte dumt!
Ok, men nu blev jag väldigt sugen på att bygga en motoriserad kran så jag ska nog snappa upp en byggsats åt mig själv, hehehe. ![]()
__________________
![]() Choo choo fox |
![]() |
![]() |