Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-05-17, 17:22   #9
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 394
Standard

Hej!

Jag hänger på tråden och hoppas någon kan ge svar på en enkel (?) fråga.
Att sätta ut de nyare signalerna (typ moderna) JVS Hsi, JVS Fsi och så vidare, tror jag att jag klarar av.
Jag sätter ut en Osynlig master och länkar den till den visuella signalen. Kallar den Osynliga mastern för exvis Bst vx13 och signalen för (Bst vx13).
Det har fungerat fint men plötsligt så har alltsammans kraschat. En ilsken röd lus syns i nedre högra hörnet och listan på vad den varnar för är mycket lång.

Min fråga, som kanske är orsaken till det hela, är: I vilket lager ska jag arbeta? Route-lagret eller Sessions-lagret?

Jag har hela tiden jobbar i Route-lagret och det har blivit sparat som "Default" session. Men ett tag så ändrade jag faktiskt på namnet och sparade det som "Bensland session".

Senare startade jag från "Edit session" istället för "Edit route" och jobbade vidare där. Plötsligt kom jag på att jag faktiskt jobbar i session-lagret och då sammanfogade (merge) jag sessions-lagret med route-lagret. Gjorde jag fel i och med att göra så?

Nu visar signalerna alla färger och saknar stationsbeteckning mm på plåten. Mastrarna har svart plåt i botten, där signalens namn fanns tidigare. Vsi-signalerna har inget ljus alls, varken vitt eller rött.

Så vad gör jag för fel?
Bifogade bilder
Filtyp: jpg Screenshot 2017-05-16 19.28.jpg (154.1 KB, 61 visningar)
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:39.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009