Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-03-25, 23:37   #4
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Skalan (verklig, N, H0 osv.) gör ingen teknisk skillnad egentligen. Tror det enda som händer är att linjal-verktyget visar olika värden, beroende på vilken skala du väljer.

Nya baseboards (som de rektangulära basplattorna kallas) lägges enkelt till genom en knapp i terräng-menyn till höger, vilket ska vara den översta knappen. Sedan trycker du bara ute i tomma intet där du vill lägga till en ny baseboard.
En video från TS2010 som visar hur det fungerar, borde se ganska lika ut:
https://www.youtube.com/watch?v=OW1KXDJHL1w

Vet inte hur det är i Trainz for Mac, men i TANE finns det även en inställning för vilken upplösning man vill ha på terrängen, 10 eller 5 meter. Den finns även i tidigare versioner genom att man högerklickar på Add Terrain-knappen eller liknande. Default är 10 meter.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009