![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#29 |
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
![]()
... i Kungsbacka. I södra änden av bangården går 6 spår ihop till linjen söderut och det krävde speciella grepp. En Flexbrygga måste tillverkas som går att sträcka tvärs över spåren till önskad bredd. Det blev ganska bra!
Ni ser den på två ställen på bilderna. Ett annat problem var att perrongen ligger mellan spår 2 och 3 som också krävde en specialbrygga 6P för 6 spår med 9m mellan spår 2 och 3. Den syns efter 6t-bryggan på bild 3. Kanske dags att nån plockar ner mig på jorden snart ![]()
__________________
![]() "Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn ![]() |
![]() |
![]() |