![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
|
![]()
Det fanns på denna tid ingen bana mellan Vansbro och Malung utan man fick åka Vansbro - Brintbodarne - Malung. Jag har just börjat lägga banan efter följande ritning:
http://www.bangardar.se/filer/ritnin...4_J3_-0306.jpg Den sträckningen blir väldigt intressant att åka med ånglok då det är mer än 5km kraftig stigning så det gäller att elda rätt. ![]()
__________________
M v h /Pursche |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
|
![]()
God morgon. jag håller på med smalspårsdelarna på rutten och hittade en bok som jag nu har beställt.
http://sjk.se/65/butik.html Det fanns en hel del intressanta banor i Dalarna på den tiden. inte minst smalspårsbanan mellan Kvarnsveden och Domnarvet som jag nu färdigställer. ![]()
__________________
M v h /Pursche |
![]() |
![]() |
![]() |
Taggar |
rw-rutter |
|
|