Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2014-11-10, 23:28   #2
benkegbg
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 394
Standard

Var kan du inte ladda hem filerna? Misstänker att du försöker via DLS på Internet Explorer eller Google Chrome?
I så är fallet är det nog en liten plug-in som missats.
Om Google Chrome: Klicka på knappen längst upp till höger och välj Settings (kanske står Inställningar i svensk version?). Scrolla ner och välj Advanced settings. Gå till Network och välj fliken Program. Välj under Internet Programs: Set programs accossiations. Du får antagligen Control Panel-fönstret. Välj under Default Programs: Associate a filer or protocol.... Välj i listan filändelsen .cdp och välj Content manager som program. Du får antagligen söka upp programmet i Aurans eller N3V games folder i programfolderlistan på datorn.
Samma princip gäller för Internet Explorer : Gå till Tools-knappen och välj Internet Option och följ procduren beskriven ovan.
Hoppas detta kan vara till hjälp
Hälsningar
__________________
Benkegbg
Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg.
benkegbg besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:47.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009