Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > DTG - Train Simulator - Allmänt

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-11-25, 00:54   #17
jorgen3
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2007
Ort: sundsvall
Inlägg: 526
Standard

Till purche som ska testa tåg rullning i nerförsbacke

Info tåget är lastat koltåg 50 vagnar 7400 ton med två lok 1,25 hk/ton

Testade det det lastade koltåget nu ikväll (du har samma tåg).
Skulle vilja att du gjorde likadant som jag gör för att verifiera testet (möjligt att det blir annorlunda om man har varit på andra grejer i railworks innan man gör testet)
1: Jag startade railworks gick direkt till drive och free room där ligger de 5 aktiviteterna som jag skickat med (om jag gjorde rätt)
(du måste naturligtvis packa upp dem).

2: Jag körde uppför backen (1%)och när hela tåget var i nerförsbacken (ned mot cutbank 8 promille) bromsade jag ned tåget så jag hade jag 1-2 mph

3: Tåget tappade då fart,så jag körde med loket upp till 10 mph och drog av motorkraften då lät jag tåget vara och efter ca 5 minuter så stod det stilla!

4: körde sedan med max motor (100%) och fick upp bara ca 40 mph i slutet på backen

5: backade då tillbaka mot startpunkten ,jag körde då 33 mph med bara 38% mot motorkraft?
Men såg senare i testet att körde man framåt så blev det nog rätt (i 10 promille orkade loket 25 mph 100% motor) men kör man baklänges så blir det nog fel (men det kan jag stå ut med)

PS i testerna igår så backade jag tillbaka till slutläget DS

6: Testade igen i nerförsbacken 8 promille och tåget tappade fart igen.
info testade tåget i lutning 10 promille, så var hastigheten nästan konstant (en liten ökning var det)

Så detta är ju inte bra, men kör man tåget olastat så kommer det nog att vara okey tror jag (har inte testat ikväll, men igår så blev det rätt för mig)

Men det är ganska konstigt för ibland så ökar tåget fast dåligt (igår) och idag så tappar tåget hastighet.
jorgen3 besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:07.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009