Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Landskapsdesign - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-10-22, 17:41   #7
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Nisse ställde mig den frågan igår.

Själv ser jag bara två lösningar på det hela.

1) Antingen lägga en massa baseboard mellan dom två olika banorna, men hur många blir ett frågetecken, för att inte få en allt för stor lutning mellan dom två olika banorna.

2) Det alternativet som jag skulle ha valt. Lagt ett tomt baseboard mellan dom två banorna. Sen bygga detta baseboard som ett berg och lägga en tunnelportal i varje ände, där det passar ihop med dom två olika banorna. Låta tåget gå in i ena portalen och ut i den andra som ligger i nivå med den andra banan. Hur detta fungerar i Cab-körning vet jag inte, om det går att köra in i den ena portalen och ut i den andra när man själv sitter och kör. Det fungerar i alla fall att sända ett tåg i en portal till en annan portal i DCC-läge
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 22:11.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009