Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-06-20, 13:10   #1
Jockes
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 870
Standard

Hehe, det är så lite så! Även ett nytt koppel tror jag behövs, det nuvarande är jättelitet i jämförelse med hur det ser ut i verkligheten Har lite bilder på kopplet och koppelhöjd (höjd över rälskant) (tyvärr mätte jag dock inte upp mer om kopplet...)

Jättefint arbete dock!
__________________
//Joakim Wahlberg
Jockes besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2013-06-20, 16:56   #2
lan
Veteran
 
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Jockes Visa inlägg
Hehe, det är så lite så! Även ett nytt koppel tror jag behövs, det nuvarande är jättelitet i jämförelse med hur det ser ut i verkligheten Har lite bilder på kopplet och koppelhöjd (höjd över rälskant) (tyvärr mätte jag dock inte upp mer om kopplet...)

Jättefint arbete dock!
NKLJ-kopplet ingår i STL NG-koppel och koppelhöjd och avstånd skall stämma med detta system!!! Men själva järnklumpen har jag gjort större så det ser mer realistisk ut !? När du nu ställt så utmärkta texturförlagor till mitt förfogande får jag ju anstränga mig lite
Bifogade bilder
Filtyp: jpg lan_20130620_0000.jpg (205.6 KB, 105 visningar)
__________________


"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti
LAn
lan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 04:21.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009