|
| If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below. |
|
|||||||
![]() |
|
|
Thread Tools | Display Modes |
|
|
|
|
#1 |
|
Medlem
Join Date: Apr 2005
Posts: 72
|
Lan, Hur detta än slutar - vilken skepnad dessa härliga motorvagnar kommer att få i slutändan - kommer resultatet säkerligen att bli fullkomligt lysande. Ser verkligen fram emot att få se dem i trafik på min järnväg så småningom.
/Torpet |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Veteran
Join Date: Nov 2001
Location: Onsala, , Sweden.
Posts: 8,149
|
... sånt lyfter! Har fixat kortkopplingen på BJ-vagnarna. Inte helt problemfritt med a.light0/1/2, a.cabfront/back, a.light0/1/2 och a.driver0/1 men det gick det med:
__________________
"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem
Join Date: Jul 2010
Location: Stockholm
Posts: 1,062
|
Mycket snyggt LAn! Även jag ser fram emot dessa skönheter!
En sak bara, eller du vet säkert redan detta! Men jag tror inte att det satt plogar på boggierna som sitter vid övergången. Jag säger redan nu förlåt om du inte har börjat ta emot synpunkter!!
__________________
|
|
|
|
|
|
#4 |
|
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Join Date: Aug 2001
Location: Huddinge, Sweden.
Posts: 6,377
|
Citat:
Ursprungligen postat av lan ... med texturer och mesher till Xoa4 som fyra vagnar i en, med hjälp av Svenolovs fantastiska skript: Kommer snart i Download, om nån nu överhuvudtaget bryr sig längre ????Fått knas med burken. Försöker hänga med, så gott det går med mobilen. Men väldigt jobbigt, att skriva och svara på inlägg. __________________ Så har man fått igång en gammal burk, där Trainz inte är installerat (suck). Men det blir betydligt lättare, att hänga med och svara i olika trådar i jämnförelse med mobilen. Ser kanonbra ut Lennart och kul, att båda versionerna är på G.
__________________
Bengan |
|
|
|
|
|
#5 |
|
Medlem
Join Date: Feb 2009
Location: Västerås
Posts: 1,901
|
Snyggt Lennart! Hade inte även SJ såna vagnar (där kallade Xoa3), eller skiljer dem sig från BJs?
__________________
//Joakim Wahlberg |
|
|
|
|
|
#6 |
|
Hedersmedlem
Join Date: Mar 2002
Location: Trollhättan
Posts: 9,861
|
Hej lan!
Väldigt intressant att följa dina byggen! Jag brukar kolla TRS-trådarna och jag tycker ni alla är duktiga på att bygga tåg. Tyvärr svarar jag inte mycket. Svarar vid rätt tillfälle. Brukar du, lan kolla mina ruttbyggen? |
|
|
|
|
|
#7 |
|
Veteran
Join Date: Nov 2001
Location: Onsala, , Sweden.
Posts: 8,149
|
Jag tror? att SJ omlittererade BJs vagnar til Xoa3 efter förstatligandet 1948???
Jo Totte, jag tittar till dina ruttbyggen när jag hinner! Jag kommer att ladda upp Xa och Xm idag (om allt går väl) ? X7ans hytt och de två texturegrouperna kommer att ligga på Dropbox!
__________________
"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn
|
|
|
|