Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2012-04-06, 11:44   #7
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av svenolov Visa inlägg
Framför allt är det signaler som påverkas, och banan blir oanvändbar för tågtrafik.


Att spåravbrott är viktigt framgår väl klart av ovanstående citat. Det uppkommer i allmänhet genom feldragning av banan (se Ekans inlägg tidigare i den här tråden). Hur de uppkommer när banan är rätt dragen vet jag inte.

Ett par frågor, främst riktade till Svenolov men också till andra kunniga, men först en kort överblick.

Spåravbrotten syn bäst i minikartan när den uppförstoras kraftigt. De är lokaliserade till splines. I TRS 2012 låter ett spåravbrott som en smattrande ljud när lok passerar. Spåravbrottet kan tas bort genom att göra en move (vad det nu betyder?), lärdom av en årsgammal lektion.

Jag har prövar olika sätt i andra TRS-versioner. Man kan exempelvis ta bort splinen som orsakar spåravbrottet genom olika metoder, man kan ta bort ett banavsnitt som är rent på båda sidor och man kan ta bort hela banan, som jag praktiserat.

Problemet är att när man eliminerar ett spåravbrott så förflyttas det. Man hamnar i en ond cirkel.

Så till frågorna;

Jag föreställer mig att det äldre signalsystemet är robustare. Om man exempelvis inte har spåravbrott mellan två försignaler (norr och söder), då bör väl signalsystemet fungera? Har man ett spåravbrott mellan signalerna måste det exporteras ut på linjen.

Men hur fungerar spåravbrotten i det moderna systemet med blocksignaler? Och vad kan man göra?

Jag har dessutom kollat noga hur loken fungerar. I de versioner jag testat – 2009 vers 3.3 och 2010 SP3 – händer inget. Det är kanske som för Öresundsbron där man har ett 40 meter långt ledningsavbrott för att lösa övergången mellan svenskt och danskt elsystem.

Nisse
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 20:25.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009