![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Ser mycket bra ut. Bilderna du fått från Bengan, vilket lok är det tagna på? Själv har jag två smågrejer som jag reagerar på, det först är vattenståndsglasen, på pannor med denna diameter så satt de oftast monterade något snett, lutande inåt, för att hålen i pannplåten inte skulle hamna för nära den avrundade kanten på pannans bakgavel, vilket gjorde den delen svagare. Den andra är spiralen på röret till trippelmanometern, normalt sett var det endast ett och det gjorde ett helt varv, inte flera varv. Detta för att samla upp kondensvatten som avtappades med en kran i spiralens lägsta punkt.
Vill du ha förklaringar över delar i en lokhytt så rekommenderar jag ![]() http://www.bjs-club.se/page26.php Dock så är det ju ett B-lok, lite modernare, men mycket finns även i det loket som du bygger.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
A-loket och Breda från Gävle, så Björn har nog rena gissningsleken över, vad som kan användas och inte.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2011
Ort: Uppsala
Inlägg: 852
|
![]()
Hej Bengan och Korvtiger
Mycket riktgt, A-loket och Breda. Bromsen är frå A-loket och det mesta andra lånar jag från Breda. Korvtiger, jag kan bara säga till mitt försvar :-) att jag gjort som bilderna visar. Får se om jag ändra det , men inte innan jag väckt liv i hytten på riktigt i så fall. MVH / Björnl Senast redigerad av bjornl den 2011-12-18 klockan 13:06. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2011
Ort: Uppsala
Inlägg: 852
|
![]()
Hej
Nu är interiören färdigmodellerad tror jag. Allt kan man inte se från denna vilkel. Det finns lite mer grejer på högra väggen. Jag har fått caben in i loket nu men alla reglage sitter fel för atatchemnpunkterna är ju från Norrsundet så nu vidtar ett intressant arbete med att justera en massa saker. MVH / BjörnL Senast redigerad av bjornl den 2011-12-19 klockan 08:07. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | |
Medlem
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 535
|
![]() Citat:
![]() |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2011
Ort: Uppsala
Inlägg: 852
|
![]()
Hej
Tänkte bara lämna en byggrapport.
Sedan vidtar huvudnumret - animerade eldstadsluckor som beter sig helt annorlunda än de vanliga.
__________________
MVH / BjörnL |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
"Cyliderdräneringen" kallas utblåsningventiler, eller "pysare" av det ljud de åstadkommer när de är öppna. Sitter på undersidan av cylidern och är riktade normalt rakt ut. Styrs ifrån hytten.
Såg nu att du användt dig av billegullas spreadsheet, hur har du funnit detta? Motsvarar enginespecsen de data du har? Har själv testat och jag var inte nöjd, men det kanske bara är jag som är kräsen/har fel? Jag har en egen uträkningstabell baserad på formler och diagram i Ånglokläran (utgåva 1949), som jag gjort ett Open Office kalkylblad till som använder sig av mängder av formler för att beräkna ett tvillingloks maximala dragkraft vid olika hastigheter och som dessutom kan rita upp motståndskurvor för valfri vagnvikt av valfri vagnstyp. Ut trillar allt i ett drag- och motståndskraftsdiagram. Väldigt användbart, vet ej än om det är 100% korrekt, har lite brister, ju längre ifrån 12kg/cm2 panntryck man är ju inexaktare blir det (10-14kg/cm2 skall vara tillräckligt nära, jag har försökt att kopiera omatematiskt beskrivbara grafer, i flera dimensioner. Funktionerna är säkert i vissa fall av 10:e graden eller ännu högre!) Dessutom gäller den bara för överhettade lok med tvillingmaskineri och normal rostansträngning, (500kg kol /h/kvm rostyta). Sedan vet jag ej hur bra den passar på 891mms lok. Men den kräver en ordentlig mängd data, inte bara rostyta, panntryck osv, utan även data som tubernas diameter samt antal, eldyta, mm.mm. Min tanke var att göra ett liknande spreadsheet som billegullas, men ta datan ifrån mitt och sedan helt enkelt skriva ut en steamengineconfig som man kan kopiera och vips så är det färdigt. Men till det så skulle jag vilja ha de formler som Trainz använder för dragkraftsberäkningar på ånglok, men det är ingen som har koll på dem, så det skulle innebära att jag måste flänga fram och tillbaka in och ur Trainz för att testa, ändra, testa, ändra, testa... för att hitta några samband. Något som jag inte är helt glad i att blir tvungen att göra.
__________________
-k- Senast redigerad av korvtiger den 2012-01-25 klockan 22:48. |
![]() |
![]() |