|   | 
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
| 
 | |||||||
|  | 
|  | Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
|  | 
|  2011-10-23, 00:39 | #1 | 
| Medlem |  Snart klar... 
			
			Hej! Nu har jag nästan bara trakterna kring Malmköpings spårvägstorg kvar att bygga, sen är den skarpa versionen av MUMA klar att släppas!  Kanske gör jag en variant också som visar spårvägen som den såg ut innan slingan i Hosjö kom till (alltså bara ett enkelt rundgångsspår) och när det fortfarande var bangård i Malmköping. Dvs., en dåtids-variant och en nutids-variant. 
				__________________ Och detta hälsar Patrik!   | 
|   |   | 
|  2011-10-23, 00:40 | #2 | 
| Veteran Reg.datum: Jul 2008 Ort: Fagersta 
					Inlägg: 5 542
				 |   
			
			Ser mycket, mycket bra ut!   
				__________________ Mvh Björn  Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora | 
|   |   | 
|  2011-10-23, 01:27 | #3 | 
| Medlem Reg.datum: Feb 2009 Ort: Västerås 
					Inlägg: 1 899
				 |   
			
			Fint! Imorgon bör denna sträcka vara färdig (bron vid Malmakvarn har just nu bara nya, suuuperfina träslipers ditlagda. Men snygg blev bron!). I Verkligheten alltså    
				__________________ //Joakim Wahlberg | 
|   |   | 
|  2011-10-23, 12:22 | #4 | 
| Medlem |   
			
			Aha! Då får jag väl byta texturen på brosliprarna vid Malmakvarn så min rutt blir så lik verkligheten som möjligt! Ska sliprarna på bron vid Östersjön också bytas snart? Vill minnas att de var i lite smådåligt skick även där.
		 
				__________________ Och detta hälsar Patrik!   | 
|   |   | 
|  2011-10-24, 18:16 | #5 | |
| Medlem Reg.datum: Feb 2009 Ort: Västerås 
					Inlägg: 1 899
				 |   Citat: 
  BTW, behöver du bilder, säg till! Ska ner om två veckor igen, och om 4. 
				__________________ //Joakim Wahlberg Senast redigerad av Jockes den 2011-10-24 klockan 18:17. | |
|   |   | 
|  2011-10-29, 19:02 | #6 | 
| Medlem |  900 meter längre spårväg 
			
			Hej! För skoj skull har jag har förlängt banan ca 900 meter från Hosjö till Röl-Smedsta så man kan köra "ett steg till", så att säga! Vill ni ha vändsliga i Röl-Smedsta eller räcker det med rundgångsspår? Önska gärna! Och för er som undrar - slingan i Hosjö Är kvar.  Man kan välja att vända i Hosjö eller köra vidare till Röl-Smedsta. På bilden passerar jag strax väg 55 innan Hosjö. 
				__________________ Och detta hälsar Patrik!   | 
|   |   | 
|  2011-10-29, 20:00 | #7 | 
| Veteran Reg.datum: Jul 2008 Ort: Fagersta 
					Inlägg: 5 542
				 |   
			
			Mycket fint!   
				__________________ Mvh Björn  Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora | 
|   |   |