Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-04-21, 18:04   #7
Hoffman
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2007
Inlägg: 25
Standard Hur fungerar överföringsrampen som finns i DLS.

Citat:
Ursprungligen postat av korvtiger Visa inlägg
Det finns inte någon Svensk överföringsvagn i alla fall och jag har ingen aning om det har funnits utomlands, men de borde det väl. Har skissat lite på en dylik för ett tag sedan och kommit fram till att det skulle bli för krångligt, men att det skulle kunna gå. Men då skulle alla lok och vagnar på den ena spårvidden vara specialbyggda. Tänkte mig att använda samma knep som man använt på färjorna till Murchison 2 banan. Men som sagt, det skulle vara för krångligt. Det andra alternativet är att ha vagnar som produkter, men frågan är då hur man skulle få dem att övergå från vagn till produkt när man kör över dem på överföringsvagnar. Men annars är detta den bästa lösningen jag kom fram till, även om jag inte tänker genomföra den.
Har försökt att rampa vagnar, men dom spårar ur när man skjuter upp dom på överföringsvagnen (Rollwagen). Du skriver nåt om produkter. Har laddat ned sådana oxå, men hittar dom inte i Trainz sedan. Sist; hur fungerar dessa produkter.

Mvh
Hoffman
Hoffman besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:24.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009