![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#15 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2009
Ort: Hisingen
Inlägg: 776
|
![]()
Trögt med svar... Jag själv har sett strömtagaren på M32 ans spårvagn separat DVS liggandes på marken när en M32 kom från Italien men om spårvagnens höjd är 3470cm DVS: 3,4Meter + 70cm cm för strömtagaren så ca: 4,3 meter från "Rälen" till luftledningen!
PS: Vid broar som Eketrägatan, Botaniska trädgråden mm så kan de hända att de är någon lägre nivå å de fiffiga är att strömtagaren justerar höjden av sig själv när ledningen går ner en 30-70cm! =).. Hoppas de hjälper dig!
__________________
![]() -En av grundarna- Markus Konduktör på Ringlinien Rangerförare på Spôrvägen ![]() |
![]() |
![]() |