![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2003
Ort: , , .
Inlägg: 212
|
![]() ![]() Hur gör jag ???? ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]() Citat:
Men med texturer, så accepterar inte TRS2006 och TS2009 bokstäverna å, ä, ö och troligen andra lite udda bokstäver som tyska ü m.m.
__________________
Bengan |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Vad skriver du scripten i?
Kan vara det programmet. Annars brukar det vara så att andra program skriver bokstäverna som ÅÄÖ även om dom heter något annat i något annat program. Eller så kan det bero på att tecknena inte finns i det teckensnitt du använder.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Tidigare Ruben
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
|
![]()
Pröva med dessa "Teckenkoder" då. Kanske fungerar det?
![]() Stora bokstäver HTML-kod:
Å = Å ; Ä = Ä ; Ö = Ö ; HTML-kod:
å = å ; ä = ä ; ö = ö ; |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2003
Ort: , , .
Inlägg: 212
|
![]()
Funkar ej redan provat alla varianter av Tekenkoder för UTF-8
html script. jag tror jag skriver texterna på engelska så för de som använder detta själva översötta |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Tidigare Ruben
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
|
![]()
Men Pussgurkan: Pm:a Svenolov. Han kan mycket om script.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2004
Ort: Lom - Norway
Inlägg: 1 272
|
![]()
Om du menar att man inte kan visa svenska tecken i en sträng (sträng = tecken inom citationstecken) direkt från koden, så är det helt korrekt att du inte kan göra det.
Om du vill ha svenska ord med å, ä och ö måste du lägga dessa strängar i config.txt filen under taggen string-table. Sen kan du hämta dessa strängar i din kod enligt följande ex. Kod:
public void Init(void) { inherited(); Asset asset = GetAsset(); StringTable strings = asset.GetStringTable(); if (strings) { string s1, s2; s1 = strings.GetString("namn1"); s2 = strings.GetString("namn2"); . . . . . } }
__________________
svenolov I Trainz vet man att det omöjliga är möjligt (bevingade ord myntade av Nisse). |
![]() |
![]() |