![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 | |
STW-member
|
![]() Citat:
__________________
Janne Admin Svenska 3D-Tåg - Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Enda jag ville var att få lite svar på det jag undrade över, men då försöker man visst stjälpa projekt och få andra att hoppa. Och om man inte hållermed, ja då ska man vara tyst. Konstigt tänkande, inte vidare demokratiskt! Så du (Janne) får som du vill, jag håller tyst nu. Hoppas du är nöjd!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
STW-member
|
![]()
Du har ännu inte lyckats prestera någonting konkret som renderar ett svar och följer därmed mitt råd. Kan vi nu i tråden fortsätta med att ställa konkreta frågor som är relevanta? Och glöm inte att anmäla ert intresse, det kostar ingenting och är inte bindande.
__________________
Janne Admin Svenska 3D-Tåg - Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Jag har aldrig påstått, att det går bra för några andra här på forumet att betala mer än andra.
Om jag har förstått allt rätt. Så kommer vi att få lämna våra förslag, som vi just nu har gjort och där förslaget om Rc-loket gick upp i topp. Att det förslaget som får flest röster. Kommer vara den kommande modellen och inte styras av att vissa är bereda att betala mer. Vad jag menade är. Säj att t.ex. när 10 modeller är gjorda och ens första, andra, tredjehands val aldrig riktigt når ända fram. Så kanske vi är 10-15 st som väldigt gärna vill ha just den eller den modellen. Då har vi att välja på. Antingen att vänta, ända tills det förslaget blir framröstat eller gå ihop och själva göra en beställning som kommer att bli dyrare än normalt. Vi som som går ihop, skulle då kunna smyga med det hela eller komma med en förfrågan, om fler vill vara med för att få ned priset. Tycker att detta är mer reko, än att smyga bakom ryggen, då kanske fler vill vara med + att vi eventuellt får ner priset lite till. Det är därför, jag tror att en del modeller kan bli dyrare. O.B.S. Alltså modeller som inte har blivit framröstade i första hand. Sen kommer det säkert, finnas en smärtgräns. Hur länge folk kan vänta på en modell. Som i detta fall med Rc-loket. Fredrik räknar med, mellan 80 till 160:-. Om andelen skulle komma ner till 170:-. Då är ju frågan. Ska vi vänta 1, 2, 3 veckor på att fler anmäler sig, för att få ner priset ännu mer och riskera att dom som har anmält sig. Istället hinner dra sig ur p.g.a. att det tar för lång tid, med resultatet att modellen blir ännu dyrare. Usch, ingen rolig sits, du sitter i Fredrik.
__________________
Bengan Senast redigerad av Bengan den 2009-01-14 klockan 22:13. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
STW-member
|
![]()
Jag förutsätter att alla läst vad Fredrik skrivit om projektet community-ware och också förstått upplägget. Jag kan inte se någon vits i att spekulera än hit och än dit. Enda sättet att få reda på vad det kommer att kosta att få en modell är att anmäla sitt intresse - ingenting annat. Därefter, först därefter, kan var och en välja att vara med eller avstå.
Det här var ingen släng i riktning Bengan utan mer ett försök att rikta uppmärksamheten mot vad tråden handlar om - att anmäla sitt intresse som (jag upprepar) inte kostar någonting alls.
__________________
Janne Admin Svenska 3D-Tåg - Det är bara döda fiskar som flyter med strömmen. |
![]() |
![]() |