Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Stängt ämne
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-09-02, 22:51   #1
_gege
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Borlänge
Inlägg: 480
Standard

Kan bara hålla med dig här Fredrik. Jag är en av dem som inte varit med så länge i det här forumet, så jag kanske inte ska uttala mig. Det som gjorde att jag kom hit var dock bilderna, ALLA bilder. Ibland känns det som om vissa inte anser sig själva vara tillräckligt duktiga eller har fotat tillräckligt länge för att lägga upp bilder här.

Jag anser mig själv som nybörjare inom foto, men väljer ändå att lägga upp bilder här. Ingen av de jag lagt upp har i mina egna ögon varit bra jämfört med många andra bilder som visas här, men å andra sidan så kan man inte bara förvänta sig att andra ska bidra utan kanske själv försöka dra sitt strå till stacken.

Det finns så klart inget tvång att visa bilder här, men jag tycker det är kul att man kan dela med sig och visa sina bilder för andra med samma intresse. Känner knappt ingen i verkligen livet som gillar detta, då är forumet väldigt bra.

För att hålla forumet levande så är jag övertygad om att alla bilder är bra, bra som dåliga!
_gege besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-02, 23:07   #2
Olaf Lindström
Moderator
 
Reg.datum: Dec 2002
Ort: Jönköping
Inlägg: 2 867
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av _gege
För att hålla forumet levande så är jag övertygad om att alla bilder är bra, bra som dåliga!
Det du tycker är bra behöver inte vara samma som jag tycker, så givetvis är variation bra. Även om jag själv föredrar fototeknik framför motiv så tittar jag ju på olika fotografers bilder, kommenterar där jag hinner och känner att det tillför något eller där jag blir riktigt imponerad, t.ex. nykomlingar som blir bättre osv. Sånt är kul att se, hur andra utvecklas.

Fram för fler bilder, och framförallt, posta de bilder ni känner att ni vill visa andra, för att ni är nöjda med den rent motivmässigt eller tekniskt.

Det tror jag hjälper så att ni får kommentarer!
__________________
Mvh: Olaf Lindström, Moderator Svenska 3d-tåg,forumets regler
Olaf Lindström besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 09:49   #3
_gege
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Borlänge
Inlägg: 480
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Olaf Lindström
Det du tycker är bra behöver inte vara samma som jag tycker, så givetvis är variation bra. Även om jag själv föredrar fototeknik framför motiv så tittar jag ju på olika fotografers bilder, kommenterar där jag hinner och känner att det tillför något eller där jag blir riktigt imponerad, t.ex. nykomlingar som blir bättre osv. Sånt är kul att se, hur andra utvecklas.

Fram för fler bilder, och framförallt, posta de bilder ni känner att ni vill visa andra, för att ni är nöjda med den rent motivmässigt eller tekniskt.

Det tror jag hjälper så att ni får kommentarer!
Jo jag föredrar fototeknik också, men jag tittar hellre på bilder som är mer "motivinriktade" än inga bilder alls. Utveckling är ju också kul att se såklart, och det finns det gott om här inne tycker jag.
_gege besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 11:48   #4
Mazz
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Sep 2001
Ort: Vendelsö
Inlägg: 4 502
Standard

Förlåt en fråga från en okunnig, men det sitter alltså nån typ av "jury" eller liknande och bestämmer vilka bilder som läggs upp i "galleriet" på grundval av bildens utförande eller liknande?
__________________
/Mazz

www.banbyggarna.se ... ... ... www.nbvj.se
Mazz besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 14:00   #5
Schulz
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Älmhult
Inlägg: 258
Skicka ett meddelande via MSN till Schulz
Standard

Det är kameran och främst fotografen (den som knäpper av) som gör bilden. Yrkestiteln speglar inte hur bra en fotograf är.

Möjligtvis har lokförare en fördel när det gäller att komma åt andra motiv som allmänheten inte har åtkomst till (t.ex. hytt och "spårspring"), men annars har det inte med yrket att göra. T.ex så tycker jag Fredriks bilder håller högre klass än vissa andras bilder, vars "fotografer" är lokförare. Det är en smaksak helt enkelt, men hade jag varit dig hade jag lagt upp bilder om jag själv var nöjd med den, inte för att få kommentarer (även om det alltid är roligt och uppskattat).

F.ö. är jag inne på Olafs linje, fototeknik håller högre än motiv i vissa fall.
__________________
You'll Never Walk Alone
Schulz besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 15:05   #6
Micke.L
Tidigare Traindriver94
 
Reg.datum: Aug 2007
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 508
Skicka ett meddelande via MSN till Micke.L
Standard

Som jag sa försöker jag inte leka moderator, menmen. Visst, låter er sköta det.
__________________
Mina arbeten i Trainsimulator 2012:
Appleford - Slough Färdig
Bergslagsbanan V2.0 Färdig!
Bergslagsbanan V3.0 Under arbete!
Micke.L besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 16:32   #7
Fredrik
Admin & STW-member
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 5 814
Standard

Mazz:

Ja! http://www.e-buzz.se/galleri/page-faq.php

Förebild är www.railpictures.net och www.airliners.net för att nämna några.
__________________
Fredrik
Din lokala fotograf - www.brightphoto.se

Senast redigerad av Fredrik den 2008-09-03 klockan 16:33.
Fredrik besöker inte forumet just nu  
Gammal 2008-09-03, 18:40   #8
vfp420b
Månadens bild - Aug 2005
 
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Mariannelund, Sweden.
Inlägg: 1 342
Skicka ett meddelande via ICQ till vfp420b Skicka ett meddelande via MSN till vfp420b Skicka ett meddelande via Skype™ till vfp420b
Standard

Får jag bara klämma in i tråden o säga att allt inom foto handlar ju inte om tekniken, i många fall även motivet.. Fotar jag konserter fotar man band man gillar, fotar man tåg fotar man tåg man gillar, fotar man tjejer så fotar man tjejer som man tycker ser bra ut, inte för det tekniska osv..

Som att man sen skulle säga, "det var en vacker tjej, men eftersom bilden är centralkompad så blir jag ju tvungen att kasta den."
__________________
M.V.H Tobias
år 2014!
------------------------
Kolla gärna in på min lilla sida med järnvägsbilder och en del reportage.
http://tobbebilder.from.eksjo.com/

Senast redigerad av vfp420b den 2008-09-03 klockan 18:45.
vfp420b besöker inte forumet just nu  
Stängt ämne


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 17:13.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009