Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2010-11-30, 14:47   #13
Nils Blid
Medlem
 
Reg.datum: Dec 2009
Ort: Malmö
Inlägg: 2 055
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av leoj Visa inlägg
Det jag menade var att man går in under under Options, i det dialogfönster som i TS09 kommer upp när man först trycker på ikonen (på skrivbordet). Detta borde vara samma för 10 också, kan inte lova..

Där finns en flik Advanced Options.. Leta dig fram till Texuring (överst på TS09) i den finns det bara ett fält "Resource Cache Size" Ändra den till något lämpligt, 2048 i ditt fall.

Det du sen kan göra är att i spelet, gå in och hitta knappen inställningarna där, hitta viewdistans och sänk den lite, så kanske det flyer på lite bättre också

@Nils
vad du nu än pratar om, så hittar jag det inte i TS09, så skulle rekommendera dig att pilla bli
Har sett det någon annanstans i TS09 iaf, men var vet jag ej..

Här kan de se vad Trainz bl a hittat på. Jag kör med två datorer - båda lika dåliga f ö. Jag har tagit ner senaste patchen, men undvikit att ladda ner till dator nummer 2 eftersom jag först måste ta hand om drygt 100 röda varningar och 600 gula.
Titta på bilderna så förstår du att det inta alltid är lätt att förstå saker och ting.

Nisse
Bifogade bilder
Filtyp: jpg 41844 kopiera.jpg (110.3 KB, 89 visningar)
Filtyp: jpg 44653 kopiera.jpg (100.6 KB, 89 visningar)
Nils Blid besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 

Ämnesverktyg
Visningsalternativ

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009