Svenska 3D-Tåg - Forum

Svenska 3D-Tåg - Forum (http://www.e-buzz.se/forum/index.php)
-   3D-design - Trainz (http://www.e-buzz.se/forum/forumdisplay.php?f=12)
-   -   Low-poly, en konst för sig... (http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=22117)

sealpower 2009-01-18 18:33

Low-poly, en konst för sig...
 
1 bifogad(e) fil(er)
Hade en halvtimme över igår kväll och testade för en gångs skulle hur det är att jobba med jätte-tajt poly-budget (och kan inte säja att jag tyckte om det direkt:( ) Tycker själv att det blev rätt bra och söker gärna några fler förslag på snabba enkla saker som ni gärna vill se i trainz.

Här är resultatet som snart finns i en simulator nära dig.

Marcus Gustavsson 2009-01-18 18:38

Snyggt! jo kanske en till Low-poly stopp bock?:rolleyes:

ekankal 2009-01-18 19:00

En halvtimme över, jaha. Du får det att låta så j*vla enkelt :) .
Tänk om man besatt dom kunskaperna du har då hade man nog inte gjort annat än byggt objekt. Du är förj*vlig :D .
Törs inte ens börja på en önskelista, den skulle bara bli flera meter lång utan tar tacksamt emot det du producerar och lägger upp :) . MVH. Ekan

MatsH 2009-01-18 19:36

Snyggt!
Jag håller helt med dig. Det är inte så roligt att bygga när man hela tiden måste tänka på att hålla nere polygonerna.
Tack och lov för snabba datorer och nya simulatorer. :)

mvh .... Mats

ekankal 2009-01-18 19:53

Efter lite betänketid kom iden om något slags banverketskrudat fordon, typ Transit eller mindre lastbil, ev. gammla SJ-oranga som komplement till Bengans Mercor. Saknar sådana att ställa upp vid lokstallar och liknande. MVH. Ekan

Marcus Gustavsson 2009-01-18 19:58

Citat:

Ursprungligen postat av ekankal
Efter lite betänketid kom iden om något slags banverketskrudat fordon, typ Transit eller mindre lastbil, ev. gammla SJ-oranga som komplement till Bengans Mercor. Saknar sådana att ställa upp vid lokstallar och liknande. MVH. Ekan

Där sa du något.. Fast det vore ju bra med ett svenskt lok stall med ( eller ett som ser svenskt ut ) :rolleyes: Men du ska göra det du SJÄLV VILL göra.. folk kommer ändå bli nöjda då du gör så jävla snygga grejer.. och du kan ju alltid göra en poly-snål version och en som är lite påkostad, min dator klarar i alla fall det :D

Mazz 2009-01-18 20:49

Väldigt fin 745! :tumupp: Såna behövs... Ja, lite andra märken o sorter då då... :p

Ett litet inlägg vad gäller poly-snåla objekt... Bilar är ett lysande exempel på sånt som man gärna gör snålt och även om dom i grunden är snåla, så är det gott att se till att dom får nån LOD-nivå oxå... Anledningen är ju att fordon finns ofta i stora mängder i en scen och datorn kan då få jobba med flera hundra bilar om man inte ser upp.

Ett lokstall däremot, det hör ju lite till kategorierna "smycket" i programmet tillsammans med lok, stationshus, speciella byggnader mm och finns oftast bara i ental i en scen... Här häller man gärna på poplygoner så det blir fint, man kommer ändå inte upp i samma antal som ett enda lok har i en ny simulator även om man modellerar det mesta.

sealpower 2009-01-18 21:00

Citat:

Ursprungligen postat av Mazz
Väldigt fin 745! :tumupp: Såna behövs... Ja, lite andra märken o sorter då då... :p


Ack, vad jag misslyckats! Vad är man för urusel 3D-modellerare egentligen, då folk inte kan se vad det jag gjort föreställer?!! :rolleyes:

Det är ju en sen 245'a (den kantigare typen) :D

*host*
LOD-på små scenery objekt? Måste faktiskt erkänna att tanken aldrig passerat min centrala tankeverksamhetsenhet, men det tål att tänkas på :)

Mazz 2009-01-18 21:04

Citat:

Ursprungligen postat av sealpower
Ack, vad jag misslyckats! Vad är man för urusel 3D-modellerare egentligen, då folk inte kan se vad det jag gjort föreställer?!! :rolleyes:

Det är ju en sen 245'a (den kantigare typen) :D

*host*
LOD-på små scenery objekt? Måste faktiskt erkänna att tanken aldrig passerat min centrala tankeverksamhetsenhet, men det tål att tänkas på :)

:D

Ja, det ser man ju tydligt att det är en 245, juuu... Skumögd efter middagen måste det vara. Eller så. :p

sealpower 2009-01-18 23:38

Nåväl, det kommer en 745'a inom kort så det må väl va hänt:)

Är lite inkörd på bilar just nu då det var simpelt och följande kommer:
Volvo 745'a -90
Volvo S60 -04
Subaru Outback -06

Sen kanske det blir en och annan traktor...:D
Volvo BM Valmet 604 ~82?
Volvo BM LM 641 ~76? -baklastare! ett måste för alla gamla lastkajer!

Sen kanske det står något mer kul ute på gårdsplan också ;)

ekankal 2009-01-18 23:50

Låter strålande. Får du till en "baklastare" också vore det ju super.
Just nu tycker jag inte man hittar annat än stora klumpiga typ Cat eller små gaffeltruckar att ha på lastområden.

Bengan 2009-01-19 09:13

Stiligt, alltid efterlängtat med svenskt matrial.

Blev nyfiken på baklastaren. Då namnet inte säger mig så mycket, så gjorde jag en sökning på nätet. Den vore helt perfekt, med en variant utav skopa och en med gripklo för timmer.

Hittade en sida med lite mått (som du troligen redan har hittat. Om du har gjort en sökning). Väldigt lite mått. Bara hjulbas, spårvidd fram/bak, maskinbredd och däckdimension.

http://hem.passagen.se/baklastaren/641-621-spec.jpg

Inga planer, på en ramstyrd dumper modell äldre?

http://www.jemab.se/files/daneil/mas...bild_550px.jpg

och till dina små valpar. Ingen stridsvagn S på G.

sealpower 2009-01-19 18:45

Har självklart enligt egen vana helt ignorerat ordningen på min egna lista och gått direkt på baklastaren :D

Meshen tog cirka 50min och blev väl inte helt low-poly (ca 700tris), men den har en del detaljer, främst på lastaren som är kul att ha rätt fina och lösa ifall man skulle vilja animera den.

Eftersom low-poly grejer tenderar att se rätt taskiga ut utan texturer, så låter jag bli att visa en bild tills jag varit på en liten kamera-räd på släktgården...

För övrigt en rätt skum men samtidigt väldigt härlig körkänsla i de där maskinerna:cool:

Olaf Lindström 2009-01-19 18:48

Volvo 245 + 745 borde ju vara ultimata low-poly projekten? Mer kvadratiska bilar hittar du ju inte! * Elak *:D:p

För att vara lite seriös så är såndana här saker ovärderliga ur ruttbyggarsynpunkt, det var nog ett av huvudskälen till att jag själv inte byggde någon större rutt(samt tålamodet).:)

ekankal 2009-01-19 19:29

Citat:

Ursprungligen postat av Olaf Lindström

För att vara lite seriös så är såndana här saker ovärderliga ur ruttbyggarsynpunkt

Instämmer verkligen med det. Försök t.ex att bygga en svensk rutt med hus från vilda västern och bilar från England.
Blir inte specielt svenskt.
Hade vi inte såna eldsjälar som dej Sealpower (+ ALLA andra svenska kreatörer) vete tusan om man hade hållit på med Trainz i dag.
MVH. Ekan

Deskgrunt 2009-01-19 20:40

Fler svenska bilar vill vi ha, och gärna då low-poly och vända "rätt" så man kan ha dem som trafik. :)


Intressant hur synen på vad som är Low-poly ändras med. De gamla bilarna är ju i princip bara några planes där man gjort hjulens form via opacitet osv. Pulade själv ihop en radda med 25 stycken Lgjs-vagnar som ett enda low-poly objekt att fylla bangårdar med: http://www.e-buzz.se/forum/showthread.php?t=10112

Men tror knappt nån använde den. :D

sealpower 2009-01-19 21:44

Jo det är klart att tiderna förändras...

Sen är det kanske även väl värt att nämna att min definition av low-poly är lite snedvriden för den är branchen eftersom jag är ursprungligen skjutarspels-modellerare som sadlat om för fred:D :D

*läser Ekans inlägg och rätar upp sig en aning i stolen*


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 12:59.

Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009