![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#3 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
|
![]()
Jag kan förstå att man vill spara i DXT1, då en rutt med sånna texturer blir våldsamt mycket mindre i storlek. Men jag tar hellre en större rutt, som ser bättre ut, då detta påverkar texturerna så mycket som det gör.
Alt. att alla objekt närmast spåren är sparade Ace (no Alpha) och dom längre bort med Ace (DXT1). När det gäller måla om så kan man ju spara texturen som bmp, då är det ju bara att ändra den sen!
__________________
Mvh Pirpen |
![]() |
![]() |