Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-11-08, 08:28   #1
KMW
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Karlstad, Sverige
Inlägg: 988
Standard

Den franska site du länkar till verkar ha piratat en massa saker vad jag kan se.
Finns en massa saker där som jag undrar om webmastern verkligen har tillstånd för?
Stallet finns på www.train-sim.com i en release som har tillåtits av skaparna av objekten.

Mvh Anders
KMW besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2005-11-10, 06:31   #2
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Om den franska sidan har tillstånd för sakerna eller inte, vet jag inte????

Jag har aldrig förstått vitsen med tillstånd för freeware saker?

Ju fler sidor dom finns på, ju fler kan få tillgång till dom tycker jag. Och det måste väl ändå vara meningen, när man lägger upp ett tåg, objekt eller rutt!?
__________________
Mvh Pirpen
Pierre besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2005-11-10, 08:57   #3
KMW
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Karlstad, Sverige
Inlägg: 988
Standard

Nej riktigt så enkelt är det inte. Står det inte uttryckligen i respektive dokumentation att sakerna får spridas fritt över andra siter så är det inte tillåtet. Görs det i alla fall kan det i värsta fall (vilket händer ibland) leda till att den som ursprungligen gjorde sakerna slutar ladda upp sina grejor gratis. Att man laddar upp saker till vissa ställen kan handla om att man vill supporta vissa siter. Finns många bra grejor på en viss site får den mer besökare vilket leder till att siten kan få större inkomster i form av betalande medlemmar och/eller ökad inkommst av reklam på siten vilket sedan leder till en bättre site osv.

Sedan handlar det om respekt för copyright lagar osv. Att en sak är gratis är inte detsamma som att du får ladda upp den var du vill. Det finns en massa olika termer som t.ex. freeware, shareware, public license osv. Tyvärr drar många dessa termer över en kam och anser att de då för göra vad de vill med sakerna vilket är fel. Även om man ger bort rätten att använda något så kan man fortfarande behålla rätta för hur det får spridas.

Mvh Anders
KMW besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 11:23.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009