Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2005-02-07, 19:40   #1
LokKalle
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2002
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 535
Standard

Hej
Forsätter med lite mer om bygget här.
Fick för mig att man kan göra fler typer av samma modell eftersom jag inte fått något svar om det går att animera övergångsskydden till y6/y7 mm. Jag bygger ganska lätt om modellen som får heta t.ex Y6S. med ny kuid.
S står för singel och har sina övergångs infällda på fronterna medan det bler en Y6U1 där denna modell har det ena övergångsskyddet utfällt. När man laddat ned två sådana i spelet så är det bara att vända en av dem så finns det övergångsskydd mellan vagnarna. Utifall man vill koppla samman tre vagnar (Y6U2) så bygger man lätt en tredje version med båda övergångsskydden utfällda som placeras mellan två Y6U1. Så kan man ju göra på alla y7modeller om man vill.

Vad tycker ni? Ja...."Många vagnar blir det". Tänkte inte på det. Hej då!!!
Hälsningar Kalle

PS tänkte skicka med en bild fast det där upplandandet av bilder verkar bara fungera ibland. Ja!!! jag har gjort samma som då det fungerar med de de bilder som fungerar. Som denna nedan. Några fler som har haft probem med det där? DS.








KAH
LokKalle besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp

Liknande ämnen
Ämne Startat av Forum Svar Senaste inlägg
Ännu en Rc målning Trigger 3D-design/Ommålningar - MSTS / Open Rails 7 2003-03-11 13:12
Vet någon något om nya Gmax 1.2 ännu? LokKalle 3D-design - Trainz 11 2002-11-21 17:43
Ännu en fråga... G-Klav Trainz - Allmänt om Trainz 6 2002-11-10 21:11
Ännu mer på Tradera! hstenow Off-topic 6 2002-09-28 10:55
Ännu mera TGV... (många bilder) Dm3 MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails 7 2002-09-22 22:55



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:59.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009