Citat:
quote:Tidigare skrev LokKalle
Till vfp420b
Jodå. Tack för dina inlägg. Kom gärna med mera.
Eftersom du tycks åka med 1314 ganska ofta så kanske du kan fixa lite bilder åt mig inuti denna Y1:a. Gärna bilder tagna så rakt fram mot objekten som möjligt så det inte blir för mycker perspektivformat.
Visserligen kan man sträcka ut bilder i Pfotolabbet fast det medför ofta att texturen blir lite suddig. Lite perspektiv tål texturen fast det får inte vara för mycket för då kan vissa detaljer se konstiga ut. Om man inte vill jobba extra mycket med att skapa en textur förstås. Har man bra bild i grunden så kan man använda sig av hela bilden till de små detaljerna också, när man målar det man byggt. Tid är ju tid även för oss amatörer, så att säga. Kolla bilden på Y1-1356 här ovan så förstår du vad jag menar. Den är tagen rakt från sidan.
Så får jag som du dennna gång mena på att inte vara elak. Förbövelen! Håll still kameran när du fotar så kommer det att bli kanonbilder.
LokKalle
KAH
|
Ja, visst kan jag fixa bilder i denna Y1:a, visserliggen ser det ju ut så i alla BK-Tågs Y1

r, så det spelar egentligen ingen roll vilket tåg jag tar i, men Y1 1314 åkte neråt förut och åker upp sen, och då kan jag ta några bilder innuti detta tåg! 15.49 avgår tåget.
/Av Tobias 2004