![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2017
Ort: Stockholm
Inlägg: 65
|
![]()
Jag har skrivit i en annan tråd tidigare om mina problem med STL’s signaler i 2019. Jag har graderat upp från 2012 till 2019 build 117009
Bla så är det ett antal av STL's ljussignaler som inte längre fungerar. De flesta Osynlig master fungerar fortfarande, men nya går inte att lägga in. Har på olika sätt försökt sparka igång signalerma och fått tips, men tipset om att gå in i Driver mode (Ctrl F2) och sedan hoppa tillbaka till Surveyor (Ctrl F1) igen och med avpausning finns inte i min version. Jag har nu även konstaterat att på blocksträcka slår signalerna inte om till rött för att stoppa mötande trafik och det är mycket trist. Eftersom jag inte känner till tekniken i systemet för signalstyrningen, så har jag ingen aning om det här är ett stort eller litet problem att lösa. Så jag undrar -är det någon som vet om det är någon som jobbar på det här med anpassningen av STL-signalerna till 2019? //Otto |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | |
Medlem
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 868
|
![]() Citat:
Skumt att du inte kan lägga till nya masters? Får du nåt felmeddelande eller nåt? Jag har också 117009 på mitt Trainz 2019, och har aldrig haft detta problem. Däremot lyckas jag inte få en linjeplatssignal att vara just en sådan, den hoppar bara tillbaka till att vara en mellansignal..
__________________
//Joakim Wahlberg |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2017
Ort: Stockholm
Inlägg: 65
|
![]()
Blocksignalerna fungerade innan jag uppgraderade till 2019. På de signaler och osynliga masters som inte fungerar, så är det som andra har beskrivit, att propertyrutorna är tomma. Det står bara Unassigned.
//Otto |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Det är tyvärr ingen som jobbar på att fixa detta och jag vet tyvärr inte hur lätt eller svårt det är att åtgärda.
Om det är moderna signaler man vill ha så rekommenderar jag att man använder Blomssons system som underhålls till skillnad från STL. Är det äldre signalering man är ute efter (semaforer och dylikt) så får man försöka komma runt de många problem och buggar som finns bäst man kan är jag rädd. ![]()
__________________
-k- |
![]() |
![]() |