![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Veteran
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Mölndal
Inlägg: 4 267
|
![]()
Hej
Enligt tidigare postad länk till video om uppdatering. Man kan välja att t.ex plantera FX-gräs på en viss marktextur. 'Detta borde vara enkelt och vad jag förstår, så kommer det inte att påverka frames.
__________________
![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
|
![]()
Lite om signaler och elektricitet.
Jag är ingen elektriker och därför är den elektriska driften av Bensland helt efter fantasin. Således har jag använt mig av elektriska transformatorer och dragit kontaktledningar utan att ha studerat och satt mig in i hur saker och ting fungerar i verkligheten. Detsamma gäller signaler och annat spårtekniskt. Till exempel är en del signaler numrerade andra inte, utan har istället ett namn. Utfartssignaler är ett sådant exempel. Det kan står "Mit Dn Vas", vilket i klarspråk betyder Mittpunkten Ner Vassunda, alltså spåret leder från Mittpunkten station till Vassunda station på nerspåret. Växlar och signaler är ändå lite organisatoriskt ordnade. De ha nummer! Jämna nummer på s.k. uppspår och udda nummer i motsatt riktning, på "nedspår". Det är så i verkligheten också. Men där upphör verkligheten. Om en växel har tre signaler, så har de alla samma nummer. Samma som växeln men med tilläggsbokstav A resp B där A står för huvudspåret och B för Bispåret. Vid större orter och industrier kan det blir rörigt med växlar. Jag har försökt bringa reda i oredan och använt samma system som ovan, med "uppspår" och "nerspår". Det blir så att växlar i en riktning har udda nummer och jämnt i motsatt riktning, men den växeln kan finnas i andra änden av stan/industrin. Jag arbetar med att ta en skärmbild av området och öppna den i Photoshop. Där målar/ritar jag med pennan på rälsen. Lägger ritningen på ett separat lager på bilden. Jag blockerar sedan "ögat" på bottenlagret (skärmbilden) så bara den ritade rälsen syns. Skriver ut "spårplanen" och på papperet funderar ut vilka växlar som ska ha vilket nummer. Till sist så öppnar jag Bensland i Trainz och skriver in nummer på växlarna där tillsammans med signaler och deras namn. Här är exempel på Karlsköping Hamn, som fått beteckningen KHN. Jag använder versaler i stationsbeteckningarna när det gäller Industrier. Exvis KPO = Karlsköping Power, KGO= Kolbolt Gods och GAP = Granhyllan AirPort. I de stora bangårdarna används samma stationsbeteckning som för staden/stationen men med en hundranummerserie. Exempelvis Benstad (Bst) har infartsväxel Bst 1 och Bst 2 men inuti bangårdarna kan det vara Bst 501, Bst 502 och så vidare. Exempelbilden visar liten del av Karlsköping bangård.
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
|
![]()
Bensland har fått en linbana upp till landets topp, Mount Carl. Den utgår från Mittpunkten stn (15 möh) upp till Mt. Carl Toppstation (770 möh). Utsikten är inte dålig. Man ser ända bort till Skatebo, 16 km bort.
Landets högsta berg är "bara" 864 möh men är ändå klädd med snö! Jag är dålig på att "måla" berg och snö, men ändå tämligen hyfsat. Utsikten är god. Man ser ända bort till Skatebo 16 km bort. Bifogar också en reviderad enkel linjekarta över järnvägsnätet. De röda linjerna är utan elektricitet, är det tänkt. De blå är elektrifierade. Jag tror det räcker med dem. Ska vara lite kul att köra diesel och ånga också och inte vara bortskämd med elström. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
|
![]()
Jag har problem med att få till bra vägkorsningar. Främst till landsvägarna.
Jag har klonat ett objekt av Samplaire: <kuid2:132952:131412:12> SAM SRS 1 T Junction. Problemet är att den inbyggda trottoaren finns kvar. Tyvärr får jag inte bort den. Hur som helst. Om jag inte får det bättre så får det blir som det är. Någon kanske känner till en annan typ av vägkorsning som jag kan klona och ändra? Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 869
|
![]()
Jag har nåt minne av att Samplaire's korsning finns utan trottoarer
![]() <kuid2:132952:131448:12>
__________________
//Joakim Wahlberg |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
|
![]()
Javisst, jag provar det.
TACK det fungerar klart bättre ![]() ![]()
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 390
|
![]()
En av de större orterna i Bensland är Kolbolt. Norr om Kolbolt ligger en högplatå med en sjö. Den ligger cirka 100 meter högre upp.
När landet skapades var det tänkt att lägga en stad där uppe. Jag förberedde detta men lät det vara. Tänkte att det får ni, som kanske vill bygga vidare på Bensland ska få bygga den staden. Men nu har jag ändrat mig igen. Det får bli Vender City, en stad med en liten hamn. Fasiken vet varför jag ville ha en liten hamn där. Sjön är ju en insjö. ![]() Hur som helst. För att komma dit upp måste man klättra drygt 100 meter och detta på en liten yta. Det fick bli ännu en tjusig spiral: Spåret från Kolbolt upp till Vender City fortsätter sedan till Ranstabo. Det går också ett spår till Steele som inte är elektrifierad. På vanligt vis i Bensland så får föraren en varning om att eltrådarna upphör. Hejsan.
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |