![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Nu har jag provat - att installera Trainz 2010 på nytt och naturligtvis fungerar inte banan (Bensland) överflyttad från 2012. Är inte "bakåtkompatibelt". Själva originalrutten, skapad i 2010, finns tyvärr inte kvar.
Eftersom TS12 kraschar hela tiden så har jag fört över Bensland till TANE. Mystiken fortsätter hur TANE behandlar splines gjorda i tidigare Trainz. Några bitar av räls har blivit roadsplines eller en blandning av dessa. Det är som att TANE på något vis blandar ihop objectsplines med tracksplines. Inte överallt, tack och lov. Jag antar att detta problem endast uppstår när man importerar banor skapade i tidigare versioner av Trainz. Inte när man bygger nya banor i Tane. När det inte går att radera "spökspåren" så har jag antingen grävt ner eller i ett fall - lyckats få en spline utbytt till invisible! Det var kopplat mellan en bro och en stationsbangård, som var över 4 kilometer bort! Lyckligtvis så var det objektet känsligt för byte av textur, typ där spåret ändrar utseende exvis på broar, industriobject o liknande. Därför blev det invisible när jag lade till en "invisible road" till den. Bildsviten nedan visar: 1. Mystiska crossing syns i Minimappen. De blå linjerna är gator som blivit rälssplines, vitstreckade sådana. 2. Typiskt rälsbyte??? Spåret blev plötslig en väg. Gick inte att radera. Tog bort rälsen före och efter. Höjde marken 2 meter, så också biltrafiken hamnade under marken. Lade ut spåret på nytt ovanpå vägen som nu trafikeras under marken. 3. Omöjligt att radera var en vägstump i staden som dels hade en rälsspline i ena änden och en objectspline i den andra !!! Bilderna visar vardera ände. Ja, ja. Det tycks finnas mer att gräva i. Men jag är envis som en åsna och fortsätter trots motgångarna. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Bilderna som jag glömde att bifoga:
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Hi again!
Efter att ha misslyckats med att få Trainz 2010 acceptera mitt projekt från "sin storebror" TANE och då Trainz 2012 kraschar hela tiden så fortsätter jag att arbeta i TANE. Jag har lagt alla spåren och ska nu sätta igång med utsättning av signaler och luftledningar. Sedan återstår det stora och jobbigaste, men också roligaste, delen - att bygga ut allt scenery med åkrar, ängar, städer och annat gott. På vissa ställen har jag redan startat. En annan stor bit av anläggningen är vägskydd och stationsskydd. Bildsviten nedan visar lite av byggandet.
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#4 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Hej!
Upplever att det är krångel med splines i TANE SP1 Build 84204. Det har hänt tidigare och hände mig nu igen. Mitt Bensland är ett stort projekt som jag filar på lite här och där. På ett ställe har jag använt ett splineobjekt, det är en kaj för båtar. Hoppade vidare på banan och skulle snygga till lite texturer kring en vägbro. Provade en textur men ångrade mig. Klickade på "ctrl-Z" och vips så byter bron plats med kaj-splinen från en helt annan ände av världen! Brons ena ände kopplas också vidare till kajen långt därifrån. Detta har hänt tidigare att en del av rälsen kopplades sammans med en Plattforms-spline vid en station långt, långt bort. Dessa förändringar har också visat sig vara svåra att radera. Jag skyndade mig att avsluta, utan att spara! Öppnade på nytt och gjorde samma sak. Målade lite och ångrade mig med "ctrl-z" och kajen kom tillbaka! Stängde ner och körde en databas repair. Då fungerade allt som det skulle - tills vidare... Hälsningar Kan väl hoppas på att det är en liten bugg som fixas vid nästa uppgradering?
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#5 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Hejsan!
Trots ovanstående och lite annat som spökar - så fortsätter jag mitt mödosamma arbete med projektet Republiken Bensland i T:ANE. Jag har den senaste månaden inriktat mitt arbete på att placera ut signaler på Östbanan. Det är den halvan av landet Bensland som har dubbelspår. Vet inte om det är jag som gjort något fel, eller vad det kan vara. Så här ligger det till: Jag har arbetat i Route-läge men vid sparande så har det blivit en del olika sessionsnamn. Kan det vara det som gjort att hela signalsystemet plötsligen kraschade? Det dyker upp en ilsken röd lus i nedre höger hörnet och listan på vad den vill säga är lång.... Signalerna jag använt är JVS signaler och STL Osynlig Master 3.1. De blinkar med alla färger på sina ställen i surveyor, men fungerar ändå när man kör i Driver-läge. Fast jag vill helst se det med "normal" ljusbild i surveyor också. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |
![]() |
#6 |
Medlem
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
|
![]()
Detta är ett känt fel som flera här på forumet rapporterat. Det verkar dyka upp när man satt ut för många signaler på sin bana. Jag har gjort vissa försök att åtgärda det, men tyvärr skulle det nog krävas att signalsystemets script skrivs om kraftigt för att det ska fungera bättre.
Blomsson håller ju istället på med en förbättrat system för moderna signaler som han har visat upp här på forumet i en tråd som verkar mycket lovande (även om det är alldeles för modernt för min egen smak.. ![]() Samma problem borde uppstå i TS20xx också om man satt ut för många signaler, även om gränsen verkar ha sjunkit i TANE.
__________________
-k- |
![]() |
![]() |
![]() |
#7 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2005
Ort: Fort McMurray, Alberta, CANADA
Inlägg: 1 397
|
![]()
Ja, kära vänner.
Jag är ingen sur och gnällig gubbe - i vanliga fall. Jag har ett tålamod som min fru tycker är avundsvärd. Jag har gett Trainz version 12, eller det som vi kallar för T:ANE en chans många gånger om - men nu tror jag tar en paus. Som ni sett av min långa följetong i ovanstående poster så har det var många prövningar. Framför allt det där med att det spökar så förfärligt. Nu har en stor del av landet försetts med mängder av räls och tunnlar så det är ingen hejd på eländet. Se bifogad flygbild över landet. Jag känner inte för att sitta och städa bort alltsammans och rätta till. I en del fall har det också visat sig omöjligt att komma åt problemet. Så adjöss med TANE och jag väntar nog till SP3 kommit ut. Hälsningar
__________________
Benkegbg Är president i Bensland. Ett land där ALLA älskar att åka tåg. |
![]() |
![]() |