Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > Trainz - Allmänt om Trainz

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2017-03-25, 22:32   #1
axelvg
Medlem
 
Reg.datum: Jun 2014
Inlägg: 7
Standard

Jag tror att jag valde submit, skrev fel tidigare. Men bra att veta detta vad Trainz for mac närmast är att liknas vid. Jag har laddat ner fler saker nu, och blir det problem har det säkert med versionerna att göra. Stort tack!
axelvg besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2017-03-25, 23:23   #2
korvtiger
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2008
Ort: Uppland, Sverige
Inlägg: 2 728
Standard

Det kan hända att vissa lok och vagnar för TANE fungerar i Trainz for Mac, men vi kan inte lämna några garantier. Ångloken och STL-source fungerar dock inte, med full säkerhet.

Trainz for Mac ska vara baserad på TS2012, vilket är en (i min egen mening i alla fall) illa omtyckt version av spelserien, som det varit mycket strul med tidigare. Kan ju hända att de lyckats fixa det mesta av detta till Mac-versionen.
Om du nyligen köpt Trainz så kanske detta känns lite onödigt, men om du har mycket strul i framtiden med att få saker att fungera så rekommenderar jag att du uppgraderar dig till TANE (som ska finnas för Mac om jag inte är helt felunderrättad). Då ska allt TANE-relaterat på hemsidan fungera i alla fall.
__________________
-k-
korvtiger besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2017-03-26, 00:36   #3
blomsson
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2011
Ort: Vingåker
Inlägg: 350
Standard

Hej!
Trainz för Mac finns i tre versioner:
  • Trainz simulator 2010 (först hette den bara Trainz simulator Mac vill jag minnas) och bygger på (är samma?) version som 2009/2010 för pc
  • Trainz simulator 2, som bygger på (är samma?) version som 2012 för pc
  • T:ANE som (vad jag förstått) är samma som PC versionen med några Mac-specifika beteenden/funktioner som är fel eller ignorerade.
Trainz x 3.jpg

"Allt" som jag har laddat in i T:ANE som ska fungera har fungerat och jag har inte upptäckt några skillnader med de fel som rapporteras (och som sedan snabbt fixas) med vad jag upplever i Mac versionen av T:ANE.
Problemet är dock att de saker som är utav äldre snitt och som inte är "Tanezade" kan inte vi Mac-användare fixa eftersom de hjälpprogram som finns endast är för windows datorer. Med det sagt så finns det flera "fixare" (ingen nämnd ingen glömd) här som gör det jobbet med den äran och förtjänar allt beröm de får!!

Jag skulle också rekommendera dig att köpa T:ANE versionen, jag köpte min version för ungefär ett år sedan med 75% rabatt på Macgamestore, dock är det bara standard versionen, men man kommer långt med bara den, köpte dock till deluxe-banorna rabatterat senare på simulator central.

Ibland kan det också vara en bra idé att göra en database-repair om man har installerat många objekt, och också att gör submit på de objekt som man inte vill ska vara "open för edit" först.

Kul med fler som kör Trainz på Mac!!

mvh
Håkan
__________________
Fd. signalreparatör på Banverket. Sjukpensionär bla pga Aspergers syndrom.
Använder numera T:ANE på en iMac (Retina, 27", -15), 24GB, OSX Sierra 10.12.6 (25/9-17)
Hemsida för nedladdning av mina objekt: https://blomsson4073.se/index.html
blomsson besöker forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 08:20.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009