Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > 3D-design - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2014-03-07, 14:08   #28
ADDE
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2012
Inlägg: 1 378
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Basse Visa inlägg
Ljudupptagning har jag ingen utrustning för i dagsläget.
Jag kan alltid prova med min kamera att få upp ljud. Åtminstånde när tåget är i gång och rör sig, SLs dörrar...

Sedan har ajg lagt märke till att CW-RCn har använt ljud från T44:an, så fråga gärna Mawkish eller vem som är upphovsmannen för de ljuden om du kan återanvända dem. t.ex. ljud från hjul som "scratchar" mot rälsen vid växlar... har CW-RCn dessa ljud så ser ajg inget problem emd att du kan ha dem också.

har annars en bunt X10-or och en VästTrafik X11 uppe på Youtube, samt en X12 som avgår från plattform på min dator, om du är intresserad. http://www.youtube.com/user/RailCarADDE Dessa är filmer, men kan laddas ner och konverteras till ljudfiler med hjälp av 3-partsprogram. Har orginalfilmerna och fler X10-Filmer på datorn också.

EDIT: Kameraljuden är antingen Stereo eller surround. Jag rekommenderar att man använder 1 kanal från ljuden till mono, istället för att slå ihop alla 5 kanaler. Vid stereo så kan du prova att slå ihop dem till Mono. Audacity räcker nog för detta. Den har jag använt mycket själv vid filmredigeringar... men dessa kamera är nog den ljudarsenal jag har just nu. Funderar på att köpa mig en Röde Videomic Pro framåt våren för ljudinspelningar till Ljud-blueprint för RW.
__________________
Mvh SummerADDE

Alla mina projekt till Train Simulator Classic är nedlagda. Jag kommer härmed fokusera på att skapa rutter och innehåll till Train Sim World i fortsättningen.

Alla mina downloads på Google Drive kommer att tas bort permament den 31:a agusuti 2024.

Senast redigerad av ADDE den 2014-03-07 klockan 14:16.
ADDE besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 13:55.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009