Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > DTG - Train Simulator > Landskapsdesign - DTG - Train Simulator

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2014-01-12, 19:46   #14
Pursche
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Borlänge, , Sweden.
Inlägg: 1 808
Skicka ett meddelande via MSN till Pursche
Standard

Lite 'off the record' så saknar i alla fall jag en kategori signaler som vi på MSTS-tiden kallade för mellansignaler. Tittar ni på den röda signalen längst till vänster på en bild ovanför så bör den i vissa fall inte visa grönt innan blocksignalen visar grönt. Jag menar då alltså den sista signalen inne på station innan man skall åka ut på linjen och passera en blocksignal.

Min egentillverkade U-tavlasignal som jag använder på 20-talsbanan skall fungera på detta sätt. Alltså grönt ut först när blocksignalen visar grönt och när växlarna ligger. Jag skall ta ett kort från Mora på tisdag där jag förklarar hur det fungerar.
__________________
M v h
/Pursche
Pursche besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 14:42.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009