|
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|||||||
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 | |
|
Medlem
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 900
|
Citat:
Men kom på en sak till! Hade annars varit ett bra sett att ha alla stolpar som trackobject (gärna även med utliggare på båda sidorna, fanns ju mötesspår på spårvägen i Kiruna) och som scenery, och ledningar (bara ledningar) som spline. Då kan man bygga hur man vill! Men även med stolpar och tråd i samma spline (som nu), för det är ett effektivt sett på långa enkelspåriga sträckor, att slippa hålla på med tråden. Ska försöka göra en snövariant av stolparna också då. EDIT: nu ser det mycket bättre ut! men jag måste fråga, hur gör andra, när dem gör hängande trådar, som ändå går rakt, och inte böjs i kurvor? Går inte det längre? Ett annat problem med dem nya trådarna är dock att det är svårt att använda dem vid mötesspår, blir på tok för många stolpar överallt... Då vore, som jag beskrev ovan, att föredra! Annars är dem nog jättebra på längre raka sträckor. Provar vidare, och bygger vidare min vinter-spårväg. Kommer säkert upp här senare En spårväg är ju rätt enkel, och liten att bygga. Men med Lennart's vagnar kan man få en svensk spårväg för första gången!
__________________
//Joakim Wahlberg Senast redigerad av Jockes den 2013-11-12 klockan 22:26. |
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Veteran
Reg.datum: Nov 2001
Ort: Onsala, , Sweden.
Inlägg: 8 149
|
Jag fortsätter besvara dina punkter allteftersom:
__________________
"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn
|
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 900
|
Midnattsolen är nära..!
men har sött på ett problem till: bromsarna, den bromsar verkligen dåligt, skulle inte vilja köra den och behöva stanna inom några meter för att inte krocka Annars tror jag inte jag stött på några problem ännu?! Bara mer kontaktledningstyper/möjligheter (som jag skrev längre upp, har ändrat ett inlägg där ifall du missat det!).
__________________
//Joakim Wahlberg |
|
|
|