Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > N3V Trainz > 3D-design - Trainz

 
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-10-06, 21:08   #25
Jockes
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 869
Standard

Snyggt Lennart! Riktigt kul att komma hem från en riktigt härlig helg i Göteborg med Svenska spårvägssällskapets ungdomar och få se detta!

MEN: lite kommentarer, skulle gärna se mer på plogen, den ser väldigt konstig ut på bilderna du tagit.

Skulle även gärna se en förbättring av fronten, det är ju en grå "list" mellan det bruna, och röda fältet där kopplet sitter. Vore snyggt om den kunde vara i 3D, för det ser riktigt mycket snyggare ut.

Och skulle gärna se att lyktorna inte var platta, utan hade en lite rundare form.

Och såklart, att nitarna runt alla fönster inte går igenom fönstret

Sen verkar även övre kanten på fronten (där front övergår till tak) vara otroligt rak, och inte så "kurvig" som den borde, och att texturen (den bruna) går upp på taket.

Det var väl det, hittills.

//Jocke
__________________
//Joakim Wahlberg
Jockes besöker inte forumet just nu   Svara med citat
 


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 09:19.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009