Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > MS Trainsimulator - Allmänt om MS Trainsimulator / Open Rails

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2013-06-13, 15:16   #1
carltram
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2008
Inlägg: 104
Standard

Kan man exportera från Sketchup till Train Sim modeller?
__________________
Mvh carltram

carltram besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2013-06-14, 17:37   #2
granders
Medlem
 
Reg.datum: Jul 2012
Inlägg: 723
Standard

Det går, men jag skulle verkligen inte rekommendera det eftersom Sketchup i sig inte fungerar på samma sätt som exempelvis Gmax.
Dessutom brukar det vara halvkasst byggt samt att modellen du ska hämta hem sitter i en enda stor modell, istället för separata hjul, boggier, dörrar och så vidare.

Enklast är alltid att bygga från grunden.

Om du bara är sugen på att hämta hem snygga objekt från Sketchup så är det inte omöjligt. Objekt kräver ju ingen speciell LOD eller ordning/funktion.
Viktigt är att texturen får rätt modifier och är i Targa.
granders besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 05:38.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009