| 
	
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
		
			
  | 
	|||||||
![]()  | 
	
	
| 
		 | 
	Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
| 
	 | 
| 
			
			 | 
		#1 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Jan 2011 
				Ort: Uppsala 
				
				
					Inlägg: 852
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Hej 
		
		
		
			sista för idag. 
				__________________ 
		
		
		
		
	MVH / BjörnL  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
   
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#2 | 
| 
			
			 Veteran 
			
			
			
			Reg.datum: Nov 2001 
				Ort: Onsala,  , Sweden. 
				
				
					Inlägg: 8 149
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Kan bara säga att jag är djupt imponerad, inte minst av texturarbetet, mycket välgjort!  
		
		
		
		
		
		
			![]() När det gäller lanternor tittade jag lite på nätet och hittade följande: http://sv.wikipedia.org/wiki/Navigationsljus den stämmer nog rätt bra, det enda är väl att vid släplängd över 200m visades två gula ljus akterut som väl satt under det vita (?). Antar att alla topp och akterljus satt på masten på Norrsundet. Det intressanta med lysvinklarna är man kunde avgöra båtens kurs. Det går nog inte att få till rätt vinklar i Trainz med dess 180 graders "röntgencoronor". På sid 23-24 i detta dokument finns lite info just om signalljus på timmersläpor: http://www.rorgangare.se/pdf/sjotrafikforeskrifter.pdf 
				__________________ 
		
		
		
		
		
			"Det är kanske för sent att lära sig nåt nytt" - Bengan travesti LAn  
			Senast redigerad av lan den 2012-11-23 klockan 08:49.  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#3 | 
| 
			
			 Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem 
			
			
			
			Reg.datum: Aug 2001 
				Ort: Huddinge, Sweden. 
				
				
					Inlägg: 6 377
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Snyggt Björn. 
		
		
		
		
		
		
			Tänk vad lite vädring av ett objekt kan göra.  
		
				__________________ 
		
		
		
		
	Bengan  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#4 | 
| 
			
			 Veteran 
			
			
			
			Reg.datum: Jun 2008 
				Ort: Sundsvall 
				
				
					Inlägg: 4 080
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Grymt snyggt, Björn. 
		
		
		
		
		
		
			Säger som Lennart, man är mäkta imponerad av texturarbetet  .
		
				__________________ 
		
		
		
		
	Ekan  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#5 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Jan 2011 
				Ort: Uppsala 
				
				
					Inlägg: 852
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Hej 
		
		
		
		
		
		
			Man tackar för berömmet:-) Nå naturligtvis är det med Norrsundet som det var med Malletloket, polygonsallad när man exporterar den till Trainz Nu blir det till att leta efter felet. 
				__________________ 
		
		
		
		
	MVH / BjörnL  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#6 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Jan 2011 
				Ort: Uppsala 
				
				
					Inlägg: 852
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Hej 
		
		
		
			Nu till slut verkar jag ha jagat mesh problemet på flykten. Det enda som är kvar är att göra textningen på komandobryggan mera synlig. Sedan kan hon få dyka upp som ett statiskt objekt i downloads. Jo just det, lanternorna i masten skall ha vitt sken inte grönt. det måste jag fixa också. 
				__________________ 
		
		
		
		
		
			MVH / BjörnL Senast redigerad av bjornl den 2012-11-26 klockan 23:18.  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#7 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Dec 2009 
				Ort: Malmö 
				
				
					Inlägg: 2 055
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Det gick inte att fingera ett fartygsmöte i Dalslands kanal. Bogserfartyget s/s (?)Norrsundet saknar skeppare. Förmodligen har denna hoppat överbord eller, mer troligt, parkerat sig i kajuta.n till följd av den stärkande medicinen HB. 
		
		
		
			Å andra sidan har Tors reservstyrman, inhyrd från Ryssland, flitigt nyttjat medhavd frukostkasse. Därav föreligger en klar risk för kollision mitt i Dalslands kanal. Över nu till lite allvar. Med det här visar jag hur man kan anordna ett fartygsmöte i Trainz. Jag har använt osynlig räls och en vanlig Trainzväxel. Nu fungerar inte bildexemplet till följd av Norrsundets vägran att följa order och Tors krav på rejäla kurvradier. Bjorn l OBS – Norrsundet ligger snett på spåret, minska HB-ransonen - en inte ovanlig dryck i trakterna runt DONJ.. Ordervägran = statisk = som inte undgår viss förändring, både bokstavligt och bildligt = stillastående. Ang regler för fartygsmöte hänvisar jag till LAn. Han har ju skepparexamen, jag har inte ens realexamen. Jag förmodar att Lan hänvisar till Sjöfartsverket, han brukar ju göra det. Nisse  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 |