![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#46 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 062
|
![]()
Ny station på gång, denna skall bli elektrifierad. Nu minns jag varför jag bara hade min gamla bi-bana elektrifierad, det tar enormt lång tid och mycket pill att få till det som man vill ha det! Men herregud vad snyggt och levande det blir när man väl lyckats få till ett par bryggor och stolpar!
Uppskattar verkligen de bilder som ni som håller på med elektrifiering lägger upp! Man inser inte vilket enormt jobb det är förns man har hållt på med det lite! Men med tanke på alla lok som som finns nu så känner jag att jag måste ha huvud banan elektrifierad! Stay tuned for more soon! ![]() ![]()
__________________
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#47 |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]()
Ingen skugga ska falla på alla dom som använder typ dom innbyggda elledningar å stolpar som finns, men det går ju inte att gämföra med dom "riktiga" som du använder
![]() Och visst, det tar tid, men ska det bli bra och realistiskt, så finns det inga genvägar ![]() Trösta dej med att man lär sej inställningar mm utantill till slut, om man har pysslat nog länge med grejorna, och att man t.ex kan göra iordning typ en linjestolpe (sceneryobjekt) med alla inställningar, och sedan kopiera ut dessa i mängder utefter linjen, plus lite andra knep som kan spara tid. Ser fram emot fler snygga bilder ![]() SNYGGT JOBBAT som vanligt.
__________________
Ekan |
![]() |
![]() |
![]() |
#48 |
Medlem
Reg.datum: Jun 2011
Inlägg: 140
|
![]()
Riktigt fint!! Väldigt intressant och sporrande att se dina bilder, väntan på nya finns!!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#49 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 062
|
![]()
Tack för vänliga ord ekan & egonrow!
![]() __________________________________ Nu är hällekis station halv färdig. Jag har verkligen hunnit med ovanligt mycket byggande idag! Nu ska jag spendera kvällen med att köra igenom de bebyggda bitarna i cab view för att se om det är något som jag måste fixa till innan jag bygger vidare!´ ![]() ![]()
__________________
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#50 |
Medlem
Reg.datum: May 2003
Ort: Östergötland
Inlägg: 864
|
![]()
Du har verkligen fått till det riktigt bra!
![]()
__________________
Mvh Alexander |
![]() |
![]() |
![]() |
#51 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2009
Ort: Västerås
Inlägg: 1 869
|
![]()
Riktigt snyggt byggt rely!
![]()
__________________
//Joakim Wahlberg |
![]() |
![]() |
![]() |
#52 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2012
Ort: Järfälla
Inlägg: 135
|
![]()
Din rutt ser himla läcker ut, rely! Snygga byggnader, snyggt landskap (snygga tåg förstås!). Du verkar vara en detaljernas man och behärska dem dessutom!
![]() Har du några planer på att göra rutten tillgänglig i något skede? Det känns som det vore en upplevelse att provåka den! |
![]() |
![]() |
![]() |
#53 | |
Medlem
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 062
|
![]() Citat:
Detaljer och brist på tid är det som gör att rutt byggandet tar oerhört lång tid för mig. Det finns planer på att släppa rutten någon gång våren 2014 tidigast.. Eftersom att jag precis har byggt klart 2 stationer och en linje på ca 5 km så prövade jag att packa ihop rutten och skickade den till en kompis som är lokförare på riktigt. ( Han ska hjälpa mig med signal systemet senare ) Men eftersom att jag har tillgång till en del content som inte går att få tag på någonstans än / längre så fick han bara ca 75% av den färdigbyggda delen.. Och just nu så vet jag inte hur jag ska lösa det problemet. Men om folk orkar att själva ersätta de tomma hus platserna så kan jag KANSKE släppa en liten del av rutten redan vintern 2012 eller på våren 2013. Men det beror helt och hållet på dom som ska testa den del som jag planerar att släppa först. Jag vill inte släppa en rutt som inte fungerar som den ska! ![]() Dessutom så kommer jag att inkludera en rekomenderad data spec för att folks datorer inte ska brinna upp! ![]() ![]()
__________________
![]() Senast redigerad av rely den 2012-07-07 klockan 20:23. |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#54 |
Medlem
Reg.datum: Jul 2010
Ort: Stockholm
Inlägg: 1 062
|
![]()
Nu har jag börjat med att bygga ett fungerande signal system.. Lite smått iallafall!
![]() ![]()
__________________
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#55 |
Medlem
Reg.datum: May 2004
Ort: Tokarp, Jönköping, Sweden.
Inlägg: 916
|
![]()
riktigt snyggt..! 2012 eller hur..?
__________________
MVH /Stina-Märklinist & fåtöljrallare! |
![]() |
![]() |
![]() |
#56 |
Medlem
Reg.datum: Feb 2008
Ort: Gävle
Inlägg: 1 535
|
![]()
Skulle du kunna tänka dig att ge lite exempel på hur du jobbar när du lägger ut landskapet? Du får till det så bra med gräs mm - även om jag använder samma gräs som du så får jag det inte lika snyggt! Du sätter liksom ut det bättre... hur tänker du? Tips?
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#57 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Mar 2002
Ort: Trollhättan
Inlägg: 9 847
|
![]()
Det är väl konstnärtalang!
|
![]() |
![]() |
![]() |
#58 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2012
Ort: Vimmerby
Inlägg: 333
|
![]()
Vart fick du tag på domdära fackverksbryggorna från STW
![]()
__________________
/MVH Hugo, Småländsk loktok som byggde ÖJ, men nu bygger HWJ i trainz ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
#59 | |
Veteran
Reg.datum: Jun 2008
Ort: Sundsvall
Inlägg: 4 079
|
![]() Citat:
![]() Det är ungefär som att sätta en kamera i tio olika personers händer, och be dom fota exakt samma sak, 9 av bilderna skulla man kasta i soptunnan utan att blinka, den tionde skulle man rama in och sätta upp på väggen. Frågar man sen den tionde hur han/hon bar sej åt för att ta en sådan bild, skulle man nog få svaret: Inte vet jag, jag bara tryckte på knappen ![]() ![]() Rely är definitift en av dom "tionde", en som bara har "DET" i sej ![]()
__________________
Ekan |
|
![]() |
![]() |
![]() |
#60 |
Medlem
Reg.datum: Apr 2005
Ort: Borås
Inlägg: 139
|
![]()
Otroligt snyggt. Är det 2012 du kör på?
|
![]() |
![]() |