Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Microsoft Trainsimulator / Open Rails > Landskapsdesign - MSTS / Open Rails

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2011-10-15, 16:29   #1
micke321
Medlem
 
Reg.datum: Oct 2001
Ort: Lyrestad, , Sweden
Inlägg: 1 692
Skicka ett meddelande via MSN till micke321
Standard

Det är lugnt för min del.. Ska försöka snygga till den modellen vad det lider... Men ligger mycket på mitt bord innan
__________________
MVH, Mikael
Webbmaster på Banbyggarna.se
Vill Ni se fler järnvägsbilder, besök gärna min sida - där Ni även kan läsa om min MJ-samling och se tågfilmer.
En del av Teamet som bygger Stockholmsrutten.



http://www.micke-andersson.se http://www.banbyggarna.se http://mikaelsgallery.fotopic.net/
micke321 besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2011-10-19, 09:47   #2
Pierre
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Sundsvall, Sweden.
Inlägg: 6 919
Standard

Härligt! RB var ju en rutt jag påbörjade, men (som vanligt) inte slutförde... Brukar tyvärr bli så att jag vill göra så mycket, så det blir för mycket och jag lessnar. Ser fram emot denna!
__________________
Mvh Pirpen
Pierre besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-10-19, 21:23   #3
patsun
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Ort: Jakobsberg
Inlägg: 199
Skicka ett meddelande via MSN till patsun
Standard

Tack för trevliga kommentarer!

Jag har inte hunnit så speciellt mycket längre än att lägga ut spåren. När jag bygger lägger jag först ut spåren och gör terrängen sen (tvärt emot det rekommenderade ). Inte så bra egentligen... Men, det får gå.

Visar en tidig bild från Eddavägen norrut. Som ni ser finns det inte så mycket att titta på... än...
Synd att de moderna kontaktledningsstolparna inte finns utan krona. De hade gjort sig mycket bättre än de som är där nu. Men man tager vad man haver! Betong blir det i alla fall!

Jämförelsebild - http://www.ekeving.se/b/rb/djb/Evg_inf_740516.jpg

(Det vågräta strecket ni ser till vänster i bakgrunden är Näsbyparkslinjen)
Bifogade bilder
 
__________________
Och detta hälsar Patrik!
patsun besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-11-25, 23:22   #4
patsun
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Ort: Jakobsberg
Inlägg: 199
Skicka ett meddelande via MSN till patsun
Standard

Hejsan!

Tänkte visa etapp 1 av Roslagsbanan. Som ni ser har jag inte hunnit längre än till Roslags Näsby samt till Stockholms Östra (bara bangården kvar). Den här rutten ska absolut inte stressas fram utan jag bygger lite i taget!

Spårläggningen på bangårdarna vid Djursholms Ösby samt vid Roslags Näsby blir inte exakt efter verkligheten eftersom jag inte har tillräckligt med bild- och videomaterial (från "förr i tiden" - dvs innan all upprustning) för att kunna göra detta. Det finns lite grann på nätet, men dessa visar inte det jag vill se. Men ganska likt verkligheten blir det i alla fall!

Nu tänker jag inte lägga mer spår utan försöker istället koncentrera mig på att bygga upp miljön runt banan. När detta är färdigt bygger jag vidare på spåret.
Vi får se om denna rutt kan bli något i framtiden!
Bifogade bilder
  
__________________
Och detta hälsar Patrik!

Senast redigerad av patsun den 2011-11-25 klockan 23:26.
patsun besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-11-26, 00:10   #5
bönan
Veteran
 
Reg.datum: Jul 2008
Ort: Fagersta
Inlägg: 5 542
Standard

Man får önska lycka till med bygget!
__________________
Mvh Björn

Tågklarerare, Fagersta Central, Nora, Smedjebacken och Mora
bönan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-11-27, 14:34   #6
patsun
Medlem
 
Reg.datum: Feb 2004
Ort: Jakobsberg
Inlägg: 199
Skicka ett meddelande via MSN till patsun
Standard "Vändhjälp"

Vet någon möjligen hur man vänder saker upp och ned på ett snyggt sätt i RE eller något annat program? Det går ju i RE, men det blir inte så bra. Snett och vint blir det, för mig i alla fall. Har även testat Shape File Manager men inte hittat någon funktion för detta.

Det handlar om Stocksundsbrons fackverksbågar. Hur får jag dem åt rätt håll?

Bifogar bild.

Jag har byggt i RE i säkert 10 år men aldrig lyckats bemästra "upp-och-ned-vändningarna".
Bifogade bilder
 
__________________
Och detta hälsar Patrik!
patsun besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2011-11-27, 14:49   #7
Bombardier Train
Tidigare Ruben
 
Reg.datum: Oct 2008
Ort: Stockholm
Inlägg: 2 907
Standard

Du kan hålla ner CTRL-knappen när du vrider objekt. Då blir det lite enklare. Du kan ju även använda Num-paden.
__________________
//Bombardier Train


Bombardier Train besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 18:06.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009