![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
![]() |
#18 |
Medlem
Reg.datum: May 2004
Ort: Tokarp, Jönköping, Sweden.
Inlägg: 916
|
![]()
"Det är ju själva f-n... att man inte kan samverka på banan"...de hårda orden kommer från Åke Grönberg... föreståndare för Konsum.
Han har köpt in ett jättelager av fläskfile från Mongoliet, handskar från Paraguay och annat smått och gott... Annonserat i "Trainzbanebladet" för 57.000:- (en helsida) och så ger sig folk iväg på andra evenemang... Heiligenhafen igen och den där bövla skala 1:1 föreningen har åkt på utflykt för att se lokomotorer... vilka dj-a intressen är Åke´s omdöme... Ett fåtal kunder har varit inne och köpt... men Åke och hans anställda står kvar med ett stort lager av allsköns... O den där bövla hästen från "We are the 50´s" som är inhyrd och äter hö för flera hundra under tiden... finns ju inget hö att tillgå på orten sen "Hay Schweiz" lades ner av lönsamhetsskäl... Tänk när folk var trogna och räknade Konsumkvitton... det var tider utbrister Åke.. Får se hur det går och ev fortsättning följer... Banans lokala Volvo-klubb har dock anmanat uppmaningen att handla på Konsum...! Ni som är insatta kan se ryggtavlan på Moster Hulda... hon har inhandlat en pall kaffe...!
__________________
MVH /Stina-Märklinist & fåtöljrallare! Senast redigerad av stina den 2010-10-31 klockan 00:36. |
![]() |
![]() |