|
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
|||||||
![]() |
|
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
|
|
|
#1 |
|
Medlem
Reg.datum: Jul 2009
Ort: Stockholms län
Inlägg: 498
|
man tar i cm2/cmp edit-edit in explorer och ändra i config.txt. i fälter efter "name", "asset-filename" och "username"(beroende på vilken verision av trainz du har) där det står inom citattecken(") och ta bort det gamla namnet och skriiver du i det nya. sen dra den markerade mappen om du har mapp-fältet uppe till cm2/cmp och så instalerar den det.
__________________
X2an!
|
|
|
|
|
|
#2 |
|
Medlem
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 881
|
Tackar X2an, men då måste jag ju installera filen i Trainz. Jag hade hoppats på att slippa detta och istället hitta ett program som kan göra detta utanför Trainz.
Dessutom förstår jag inte riktigt vad menar. Om jag skall kunna redigera i Cm2 eller CMP så måste ju bron eller vad det nu är vara installerat i Trainz. Så vad menar du med att jag skall installera den en gång till??? Senast redigerad av CGD den 2009-10-28 klockan 00:09. |
|
|
|
|
|
#3 |
|
Medlem
Reg.datum: Jul 2009
Ort: Stockholms län
Inlägg: 498
|
Då får du namnet på den utan problem i trs. glömde att tilläga att om du vill skriva över det gamla objectet, så ska du skriva så här: Gamla kuiden t.ex. <kuid:44504:1772> till <kuid2:44504:1772:1> och sedan högre och högre slutsiffran på kuid2. Annars är det bara till att hitta på ett annat kuid-nummer. OBS! Det kan orsaka vissa problem med att hitta på en annan kuid. En object kan ha samma nummer som en annan kuid har. i mitt fall, i cm2, skriver den inte över den gamla filen. Jag tycker att det är mycket smartare jag.
__________________
X2an!
|
|
|
|