| 
	
| Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. | 
		
			
  | 
	|||||||
![]()  | 
	
	
| 
		 | 
	Ämnesverktyg | Visningsalternativ | 
| 
	 | 
| 
			
			 | 
		#1 | 
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Sep 2002 
				Ort: Stockholm, Sweden 
				
				
					Inlägg: 1 430
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 
			
			Felet beror på att det inte finns något berg ovanför... Det är inte pga att drawdistans är felaktigt inställd.. 
		
		
		
		
		
		
			Jag förstår inte varför du ignorerar den fakta som skrivits 3 gånger.. nä, klaga kan man ju på manualen.. men hur många tunlar har inte berg ovanför sig? Logiken säger att det då borde finnas ett berg ovanför Detta gäller för samtliga tunnlar av typen rail/tunnel (dessa sätter automatiskt ut en början/slut) Om man söker på DLS efter AJS så hittar man ett par tunnlar som inte fungerar på detta sätt, då dessa är gjorda som rail bara. Till dessa så ska man använda ett speciellt objekt (kallas dighole av skaparen). Som tar bort "rutan" där tåget åker in i berget. 
				__________________ 
		
		
		
		
	/Leoj Jaudidamdamdubidamdam  | 
| 
		 | 
	
	
	
		
   
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 | 
| 
			
			 | 
		#2 | |
| 
			
			 Medlem 
			
			
			
			Reg.datum: Jan 2009 
				Ort: Stockholm 
				
				
					Inlägg: 65
				 
				
				
				
				
				 | 
	
	
	
		
		
			
			 Citat: 
	
 ![]() Hade missat marmars kommentar helt, vilket gjorde att jag skrev och frågade om den där draw distance. Gjorde precis som det ska vara, ett berg ovanpå tunneln och då ser man ju rakt igenom hela tunneln ![]() Tack för tipset marmar! Och tack för upplysningarna leoj och visent!  
		 | 
|
| 
		 | 
	
	
	
		
		
		
		
			 
		
		
		
		
		
		
		
			
		
		
		
	 |