![]() |
Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan. |
|
![]() |
|
Ämnesverktyg | Visningsalternativ |
|
![]() |
#1 |
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
|
![]()
Det var jag som hade slarvat.
Hade glömt att installera JK track. Så tunnlarna fungerar för mig. Passar på och ställer frågan. Var ändrar man, mellan 10 och 5 någonstans? För just nu, måste jag nog ha 10 inställt. För tunnlarna ser bra ut. Skulle vilja se dom i 5 också. Mitt rutnät just nu. Gult 10x10 med svart kors i mitten som 5x5. Gissar på, att det svarta också är gult om man ändrar till 5x5.
__________________
Bengan |
![]() |
![]() |
![]() |
#2 |
Medlem
Reg.datum: Sep 2002
Ort: Stockholm, Sweden
Inlägg: 1 430
|
![]()
mjo, sånt som händer
![]() På samma ställe som du lägger till en ny "världsbit" (basboard kanske dom heter på riktigt) högerklicka på den ikonen (eller om det var texten precis brevid) så kommer det poppa upp en ruta som du får välja vilken layout typ du ska använda.. Sen är det bara att placera en ny baseboard, eller bara klicka på en gammal.. DEn kommer gnälla lite på att om du gör detta så kommer blablabla hända.. bara trycka okej (eller ja) och vips, ändrad inställning ![]()
__________________
/Leoj Jaudidamdamdubidamdam |
![]() |
![]() |
![]() |
#3 |
Hedersmedlem
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
|
![]()
Sedär, då kan man tydligen ställa in baseboarden intill linjen till 5x5 och ha de i bakgrunden kvar på 10x10. Bör ju spara en del prestanda.
![]()
__________________
/MVH Patrik ![]() |
![]() |
![]() |