Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Allmänt > Allmänt om tågsimulatorer

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2009-01-19, 19:57   #1
Marcus Gustavsson
Tidigare v10
 
Reg.datum: Nov 2005
Ort: Halmstad
Inlägg: 2 513
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av ekankal
Lite OT men värt att beakta ang. USB-minnen...
Man bör nog betala lite extra och välja märkesvaror, köpte själv 2st minnen billigt från en större elkedja. Efter en kort tid "dog" först det ena sen det andra.
Fick visserligen nya på garantin men det som fanns inst./sparat i minnena gick ju förlorat.
Sen tror jag mest på Jannes väg med att ha alla program på C och använda övriga diskar till att lagra på då Windows (nästan uteslutande) finns på C och i.o.m det har snabbaste väg att komunicera med programen, kan ju vara att man har en D-disk med sämmre prestanda och då försämras även C-diskens prestanda i och med det att den måste "vänta" på D-disken hela tiden.
MVH. Ekan
Jo men USB minnen är ju fortfarande billigare än en hel hårdisk och det är smidigare att ha flera USB minnen så att man kan separera alla grejer för sig, själv kör jag ju med scandisk och det funkar bra
Marcus Gustavsson besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2009-01-19, 20:42   #2
Bengan
Hjälpsamfotograf & Hedersmedlem
 
Reg.datum: Aug 2001
Ort: Huddinge, Sweden.
Inlägg: 6 376
Standard

Datorer, datorer, datorer.

Vad som är innanför skalet, säger mig ingenting. Det får grabben hjälpa mig med och hans råd är att köpa helt nytt.
För burken börjar närma sig 5 år nu. Så C-disken är lika gammal. Men D-disken är inköpt för 4-5 månader sedan. Så jag tycker, att prestandan på den, borde vara bättre än C-disken. Då den är några år nyare.
__________________
Bengan
Bengan besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2009-01-19, 20:56   #3
Deskgrunt
Hedersmedlem
 
Reg.datum: Jan 2005
Ort: , , Sweden.
Inlägg: 809
Standard

Du kan lugnt installera spel på D: Bengan.

Men viktigt att man gör det via dess installation och inte bara flyttar mappen eller så. Utan en riktig installation så vet inte Windows var mappen finns.


Jag har 5 hårddiskar med en hiskelig massa partitioner i den här burken. Windows och de vanliga programmen på C:, spel på D:, musik på E:, film på F:, program som inte fick plats på C hamnade visst på G: och en himla massa skumma saker på H: osv.


Sen när det gäller USB-minnen så använder jag dem också till backup men annars så är hårddiskar än så länge MYCKET snabbare så köra spel ifrån dem gör man nog mest i nödfall... Dock har ett snabbt USB-minne knappt någon accesstid alls så den kan hjälpa till att förbättra cacheningen i Vista, men riktigt internminne är alltid bättre...
__________________
/MVH Patrik

Senast redigerad av Deskgrunt den 2009-01-19 klockan 21:08.
Deskgrunt besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:43.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009