Svenska 3D-Tåg - Forum  
 

Om det här är ditt första besök, se till att gå till vår FAQ (finns även länk till FAQ i navigeringsmenyn ovan). Du kan behöva att registrera dig innan du kan posta (finns även en länk till registrering i navigeringsmenyn ovan). För att titta på inlägg, välj det forum som du vill besöka från de som är listade nedan.

Gå tillbaka   Svenska 3D-Tåg - Forum > Övrigt > Off-topic

Svara
 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Gammal 2008-10-28, 20:25   #1
Dennis
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 253
Standard

Men om ni nu skulle köpa nån av dom här, vilken skulle ni tagit? Om man nu
inte tänker på grepp och sånt. Och en som e bra till tågfotografering.
Dennis besöker inte forumet just nu  
Svara med citat
Gammal 2008-10-28, 20:37   #2
Slash2
Medlem
 
Reg.datum: Jan 2006
Ort: Stockholm
Inlägg: 796
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Dennis
Men om ni nu skulle köpa nån av dom här, vilken skulle ni tagit? Om man nu
inte tänker på grepp och sånt. Och en som e bra till tågfotografering.
Jag skulle faktiskt välja den som ligger bäst i handen, eftersom de är så lika i specifikationerna. Man märker ingen större skillnad i bildkvalitén.
Slash2 besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2008-10-28, 20:54   #3
Alexander Ödman
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Ort: Göteborg, Sverige
Inlägg: 18
Standard

Citat:
Ursprungligen postat av Dennis
Men om ni nu skulle köpa nån av dom här, vilken skulle ni tagit? Om man nu
inte tänker på grepp och sånt. Och en som e bra till tågfotografering.

Det går inte att säga så, tyvärr. För alla fyra kamerorna ger dig och mig allt vi kan kräva av en kamera i den här klassen. De ger lika god bildkvalitet alla fyra. Det är också så att de få skillnader som finns är så små att de inte gör någon kamera bättre eller sämre än någon annan.

Om du ändå vill ha ett svar på vilken som lämpar sig bäst för tågfotografering tycker jag att du ska prioritera funktioner som; bilder per sekund, skrivhastighet till minneskortet, så bra autovitbalans som möjligt, bra ljusmätare, objetkivutbud, snabb autofokus, stabilitet och gedigenhet i huset. MEN, tänk på att du högst troligtvis kommer att fotografera andra sakera än tåg. Det finns inte heller några unika krav som tågfotografering ställer på en kamera. Den uppmärksamme noterar också att några av de här egenskaperna inte främst är relaterade till just kameran, utan till minneskort och objektiv.

Användandet av kameran är viktigt. Hur lätt är det att ändra slutartid/bländaravärde i manuellt läge? Hur smidiga är knapparna på huset? Sitter knapparna på rätt ställe, där jag först, inuitivt letar efter dem? Känns kameran logisk, eller kommer jag att behöva lära mig mycket? Är det något som känns "fäppligt" när jag ska använda kameran?

Senast redigerad av Alexander Ödman den 2008-10-28 klockan 20:56.
Alexander Ödman besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Gammal 2008-10-28, 21:19   #4
Dennis
Medlem
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 253
Standard

okej, självklart kommer jag använda kameran mer än till bara tågfotografering.
Men snabb autofokus behövs, och det är nåt som inte Canon G7 har.
Dennis besöker inte forumet just nu   Svara med citat
Svara


Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av
Forumhopp



Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 03:02.


Powered by vBulletin® Version 3.7.5
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
© Svenska 3D-Tåg 2001-2009